Czy umowy CETA i TTIP są korzystne dla Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy umowy CETA i TTIP są korzystne dla Polski?
Protest przeciwko międzynarodowym umowom TTIP i CETA w Brukseli.Foto: PAP Archiwum/STEPHANIE LECOCQ

Co to są umowy CETA i TTIP? Czy są korzystne dla Polski? Czy jest szansa renegocjacji tych umów? O tym dyskutowali w "Pulsie Trójki" posłowie Grzegorz Długi (Kukiz’15) i Konrad Głębocki (PiS).

Posłuchaj

O umowach CETA i TTIP w radiowej Trójce rozmawiali Grzegorz Długi (Kukiz’15) i Konrad Głębocki (PiS) (Puls Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

CETA ma znieść cła, otworzyć rynki finansowe i ułatwiać wymianę handlową. Umowa w wielu krajach budzi spore kontrowersje. W imieniu Polski poparł ją wicepremier Mateusz Morawiecki. Rada Unii Europejskiej ma podpisać porozumienie z Kanadą w październiku.  Aby CETA weszła w życie, muszą ją ratyfikować wszystkie państwa członkowskie. 

Umowa wzbudza ogromne emocję, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Zdaniem jej przeciwników jest ona krokiem w stronę dyktatu ponad narodowych korporacji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

- Ta umowa reguluje szereg spraw, ale w tej chwili problemem jest to, że proponujemy ją wprowadzić tylnymi drzwiami. Komisja Europejska chce doprowadzić do tymczasowego działania tej umowy to oznacza, że czas od akceptacji (tymczasowej umowy) do ratyfikacji może trwać latami, a jeżeli np. Polska uzna, że jest to dla niej niekorzystne to będzie już za późno - powiedział w radiowej Trójce poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Poseł Konrad Głębocki z PiS mówił z kolei, że słowa krytyki poprzedników, o tym że akceptujemy tę umowę są nie na miejscu, ponieważ ta umowa została wynegocjowana w 2014 roku i od tamtej pory nie mamy powrotu do stołu negocjacyjnego. - Nasz rząd stoi przed bardzo skomplikowanym zadaniem, żeby wyważyć korzyści tej umowy - stwierdził.

Premier Beata Szydło przekonywała, że potrzebna jest jeszcze rozmowa jej temat w parlamencie, a decyzję poznamy za tydzień.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Pośpiech

Goście: Konrad Głębocki (PiS) i Grzegorz Długi (Kukiz'15)

Data emisji: 04.10.2016

Godzina emisji: 17.45

mfm/mp

Polecane