8/11

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
8/11

Leni prawdziwa --- sputnik nad całym krajem --- potęga bąkowskiego --- hen85 --- maszyny, które pożądają --- ukryte --- szkoła tysiąclatka --- nowe legendy śląskie --- goście high places

''

Nowy projekt Kuby Bąkowskiego.  

"Potęga"  otworzyła się wczoraj w warszawskiej Kordegardzie. To kolejna odsłona projektu "Pokój z widokiem", który prowadzi galeria.

Tytułowa "Potęga" to instalacja rzeźbiarsko-dźwiękowa. Rzeźba krzyczy: „Potęga!” głosem Zdzisława Maklakiewicza — Arkaszki z filmu Andrzeja Kondratiuka "Wniebowzięci". Jest to fragment instalacji wentylacyjnej znalezionej na terenach Zakładów Mechanicznych "Ursus".

Drugie dzieło na wystawie to minimalistyczna instalacja "233", której punkt wyjścia stanowił wrak samochodu Warszawa 233 znaleziony na podwarszawskim złomowisku. Artysta zdemontował elementy wyposażenia i silnika oraz przekształcił nadwozie samochodu poprzez wycięcie jego części środkowej (wzdłuż i wszerz), a następnie ponowne zespawanie elementów. Dzięki tym zabiegom wrak otrzymał formę rzeźbiarską, kształtem przypominającą dawny pojazd, lecz pozbawiony użytkowej funkcji. 
Na wystawie Bąkowski prezentuje także wideoinstalację, będącą zapętleniem sceny z filmu "Brunet wieczorową porą" Stanisława Barei z 1976 roku.

O wystawie opowie jej kuratorka, Magda Kardasz. 

www.zacheta.art.pl


''

Cała prawda o Leni. Czy można nazwać ją kobietą-potworem?

Dorota Malesa, która w tym wydaniu RDK, opowiada o książce Jurgena Trimborna, twierdzi, że raczej tak... O tym, kim była naprawdę ta fenomenalna reżyserka i autorka zdjęć, osoba zafascynowana Hitlerem, która później starała się wybielić własne życie, doskonale mówi podtytuł biografii: "Niemiecka kariera".

My nie ukrywamy. Choć być może odrażająca i zła, to nas Riefenstahl fascynuje. Dlatego nie uciekamy od tematu, a książka jest znakomita, więc warto...

(A w podkładzie genialna wersja "Stripped" DM w wykonaniu Rammsteina - kontekst jasny - wideo powstało w oparciu o fragmenty "Olimpii" LR)

Posłuchać i zgłosić się do nas. Podzielimy się egzemplarzami.

www.wab.com.pl

 

Były już miejskie, teraz czas na śląskie. Legendy.

Bytomska Kronika i fundacja Moma Film rozpoczęły nową akcję. Po opowieściach z warszawskiej Pragi i krakowskiej Nowej Huty, czas na Silesię.

Projekt rozpocząła się we wrześniu w szkole podstawowej w bytomskiej dzielnicy Bobrek. Dzieci odkrywają inne oblicze rodzinnego Śląska. Uważniej przyglądają się otaczającym przestrzeniom, spotykanym ludziom. Zamiast codziennych lekcji, wymyślają, opowiadają, piszą, tworzą ilustracje...

Efekty pracy są zdumiewające. Dzieci filtrują przez swoją wyobraźnię i wrażliwość zasłyszane legendy, a jednocześnie na nowo się do nich ustosunkowują. Szukają nowych bohaterów, oswajają miejsca, niejednokrotnie zaniedbane i opuszczone, o których wiadomo było od zawsze, że straszą. Szukają swojego Śląska. Tak narodził się Bytom unoszący się w powietrzu, trzymany przez podziemnych siłaczy; Bobrek, gdzie fruwają ptaki-śpiewaki; pan Pazurek – lokalny włóczykij, który okazuje się bohaterem uratowanym z katastrofy przez stado szczurów. To tylko kilka z niezliczonej ilości pomysłów, które powstają każdego dnia. Śląsk dziecięcy zaskakuje, czasem jest piękny, zabawny, ale bywa też ponury, krwawy i niebezpieczny.

O "Nowych legendach śląskich" opowie w Radiowym Domu Kultury Joanna Pawluśkiewicz.

www.kronika.org.pl


''

Nad Warszawą i resztą kraju latają... filmy ze Wschodu!

Rusza II. edycja "Sputnika", czyli festiwalu kina rosyjskiego. Przyjedzie Nikita Michałkow. Odbędzie się pokaz pierwszego w historii kinematografii filmu rosyjskiego. Będzie pokaz mody, inspirowanej tamtejszym kinem. Retrospektywy, spotkania, koncerty...

Małgorzata Szelągowska, dyrektor festiwalu zaprosi na fascynującą podróż. Cała oferta i pełny program.

www.filmros.pl


''

Maszyny mogą pożądać!

Przynajmniej te, które prezentowane są właśnie w Łodzi, w ramach rozwijającego się projektu Zona.

Artystyczne wynalazki na pograniczu techniki i sztuki, designu i chałupnictwa, ekscentryczne urządzenia, dziwaczne mechanizmy, których cele działania nie dają się ująć w kategoriach konwencjonalnie rozumianej użyteczności. Zagadka działania tych maszyn, które kręcą się, poruszają, wydają dźwięki, wygrywają melodie, może zostać skojarzona z wizją „maszyn pożądających” przedstawioną przez Gillesa Deleuze’a i Félixa Guattariego (w słynnej książce „L'anti-Oedipe. Capitalisme et schizophrénie”).

Zaprojektowane przez artystów niesamowite wynalazki stanowią odsłonięcie mechaniki ludzkiego pożądania oraz najbardziej zaskakujące formy, jakie może ono przybrać. Wśród artystów-inżynierów-myślicieli: Piotr Bosacki, Wojciech Hoffman, Piotr Jędrzejewski, Janek Simon, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Dominika Skutnik, Konrad Smoleński, Kamil Stańczak, Andrzej Wasilewski.

A zaprosi jeden z kuratorów, Jarosław Lubiak.

www.lodzartcenter.com


''

W trzech miastach odkrywają to, co "Ukryte".

W zachodniej Polsce, w trzech galeriach w trzech miastach: Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu - akcje miejskie!

Mianownikiem dla przedsięwzięcia jest przenikanie się dwóch obszarów aktywności, sztuki w przestrzeni galeryjnej i twórczości "na mieście". Te obszary odgrodzone są od siebie murami instytucji... I co z tego wynika?

Zaprosi Wojciech Kozłowski.

www.bwazg.pl


''

Wizyta w szkole - tysiąclatce i wspomnień czar...

Cykl Krzysztofa Zielińskiego "Millenium School" to 44 fotografie, wykonane w szkole podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie. To rodzinne miasto artysty, któremu poświęcił już wcześniejszy cykl fotograficzny "Hometown", prezentowany w São Paolo (2004) i Pradze (2003).

Szkoła to nostalgiczna wyprawa w krainę dzieciństwa, ponowne odkrycie miejsc, które otaczały i kształtowały Zielińskiego. Artysta obserwuje i rejestruje jednak nie tylko wspomnienia. Znajome wnętrza przepełnione są nowymi sprzętami...

Całość do zobaczenia w "Znakach czasu" - toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Opowiedzą kurator Joanna Zielińska i autor, Krzysztof Zieliński.

www.csw.torun.pl


''

A na zakończenie - wielkie obchody!

Z okazji 85. wielkiego polskiego pisarza, scenarzysty i reżysera Józefa Hena, warszawski Kino.Lab w CSW zaprasza na retrospektywę. Ze specjalnym udziałem Jubilata.

Szczegóły:
www.csw.art.pl/kino:lab


+ GOŚCIE GOŚCIE GOŚCIE


high places ekskluzywnie w RDK

Koncert dziś w warszawskim Saturatorze.

www.myspace.com/hellohighplaces
''
Agnieszka Szydłowska, Kasia Borowiecka, Michał Nogaś,
rdk@polskieradio.pl
00-977 Warszawa, RDK, Myśliwiecka 3/5/7

Polecane