Zygmunt Haupt: eksplozja polszczyzny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zygmunt Haupt: eksplozja polszczyzny
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ricardo Lago/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

- Czytając prozę Zygmunta Haupta, trudno pozbyć się wrażenia, że mamy do czynienia z gawędziarzem. U niego zderzają się dwa światy: żywioł mowy i nadbudowania szczegółów - mówi Krzysztof Rutkowski.

Posłuchaj

Zygmunt Haupt: eksplozja polszczyzny (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

To jeden z największych i najbardziej "osobnych" polskich pisarzy XX wieku. Zygmunt Haupt napisał tylko dwa tomy opowiadań, ale te dzieła wystarczyły do stworzenia odrębnego świata w polskiej literaturze. Szersza publiczność dopiero teraz zaczyna go poznawać.

- Jego twórczość bardzo cenili Jerzy Giedroyc i Gustaw Herlig-Grudziński. W paryskiej "Kulturze" od pierwszych numerów ukazywały się opowiadania Zygmunta Haupta, jednak on się nie przebijał przez długie lata i funkcjonował w kręgu wtajemniczonych, a to cecha największych pisarzy - mówi pisarz, eseista i literaturoznawca Krzysztof Rutkowski.

- Hauptowskie pisanie pokazuje, czym jest język polski, w jaką doskonałość można się zapędzić, mając taki talent i doświadczenie - ocenia Andrzej Stasiuk. - Jego twórczość pokazuje, jak głęboko słowa przylegają do desygnatów. Dla mnie to moment, w którym rzeczywistość zamienia się w literaturę i odwrotnie - dodaje pisarz i wydawca.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym goście Dariusza Rosiaka mówili m.in. o Hauptowskich powrotach do dzieciństwa, o Podolszczyźnie, z której pochodził, oraz życiu pisarza na emigracji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: Krzysztof Rutkowski (pisarz, eseista, literaturoznawca), Andrzej Stasiuk (pisarz, wydawca)
Data emisji: 3.10.2016
Godzina emisji: 21.08

mk/mp

Polecane