"Oscarowa" fotografia w PGS

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Oscarowa" fotografia w PGS
Gęsty lasFoto: Filip Wolak

„Oscarem” w dziedzinie fotografii nazywa się nagrody w – podobno – najsłynniejszym konkursie fotograficznym: Sony World Photography Award. W 2016 roku, jednym z dziewięciu laureatów tej nagrody, w kategorii „Architektura”, został polski fotograf oraz pilot i instruktor pilotażu – Filip Wolak.

Posłuchaj

"Oscarowa" fotografia w PGS (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Został nim wiosną. Wszystkie poważne stacje radiowe (Trójka!) i telewizyjne podały naturalnie tę wiadomość i gościły laureata. Nie jest to zatem „news”. Dobra i stosunkowo świeża wiadomość jest taka, że od ponad tygodnia możemy zwycięską pracę - fotografię ośnieżonego Central Parku - oglądać wraz z innymi fotografiami „Ponad Zimą” (tak zatytułowany jest album laureata) na korytarzach naszego „małego Guggenheima” czyli w PGS – Sopot.

Central Park z wysokości 10000 stóp.

Filip Wolak Filip Wolak

Filip Wolak urodził się w Toruniu. Od 16 lat mieszka w Nowym Jorku. Jest „człowiekiem pasji” i dzięki Romualdowi Wiczy–Pokojskiemu (dyrektorowi gdańskiego Teatru Miniatura)  miałam szansę spotkać się z panem Filipem Wolakiem w dzień po wernisażu – 23.09. Nagranie naszej rozmowy powstało podczas trwania 41 Festiwalu Filmowego w Gdyni, tam bowiem słynny fotograf zgodził się przyjechać, by w Trójce wystawa jego prac mogła być zarekomendowana, co niniejszym czynimy. Ci, którzy słuchali parę miesięcy temu rozmów z nim, zapewne nie będą zaskoczeni. Ci, którzy u nas usłyszą opowieść Filipa Wolaka po raz pierwszy, będą pod wrażeniem. Rzadko – doprawdy – zdarza się spotkać człowieka aż tak otwartego i z takim entuzjazmem opowiadającego o swoich pasjach. Nowy Jork zatem powraca do MBK po dwóch tygodniach (wspominaliśmy NY 11 września).

Elektrownia słoneczna Elektrownia słoneczna




Czerwony dach Czerwony dach
Stado Klucz

 

W tym, pierwszym w październiku 2016, wydaniu MBK powrócimy także do warszawskich teatrów. Byliśmy już w TR Warszawa, w Teatrze Syrena , w Teatrze Powszechnym oraz w Nowym Teatrze. Dziś – naszymi gośćmi będą: dyrektor i założyciel IMKITomasz Karolak i Jacek Cieślak – selekcjoner Festiwalu Polska w IMCE. Nasze spotkanie wszak będzie również dotyczyło nie-warszawskiego teatru – Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Naszym gościem będzie także (od tego roku) dyrektor Krzysztof Dudek (dyrektorem artystycznym został pisarz – Andrzej Bart). Uruchamiamy pomost Warszawa – Łódź, bo oto oba teatry: prywatny warszawski i publiczny łódzki nawiązały w tym sezonie współpracę. I, co z tego faktu wynika? Tego dowiemy się w tym wydaniu Magazynu.

Od lewej: Krzysztof Dudek, Tomasz Karolak, Barbara Marcinik, Jacek Cieślak. Od lewej: Krzysztof Dudek, Tomasz Karolak, Barbara Marcinik, Jacek Cieślak.


 
Warszawa – Łódź – Nowy Jork – na takiej trasie podróżujemy, otwierając październik 2016  - październik -  jeden z najtrudniejszych miesięcy roku. To m.in. miesiąc nagród literackich. Ogłaszany jest w pierwszy czwartek tego miesiąca Nobel; wręczane są: Nike (dzisiaj, choć czytelnicy już zdecydowali, przyznając swoją Nike Magdalenie Grzebałkowskiej za "1945. Wojna i pokój.") oraz Nagroda Kościelskich.
 

A zatem : „nurkujemy w jesień 2016”!  - jak zwykle zaskoczeni, że to już.
 

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.
 

… i będzie jeszcze PS, ale to niespodzianka

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
2.10.2016
Godzina emisji:
14.07


Polecane