Mów za siebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mów za siebie
Foto: Krzysztof Miller/mat. prasowe

Krzysztof Miler - Notatki z podziemia - Międzynarodowy Festiwal Opowiadania - The Voice of Suka - Kongres Kultury - Themersonowie - Mów za siebie - Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wizytę  w Płocku.  Już po raz siódmy Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki organizuje festiwal poświęcony Stefanowi i Franciszce Themersonom, awangardowej parze artystów, których twórczość będzie przedmiotem przeróżnych działań przez trzy dni (20-22 października 2016). Z kolei Michał Nogaś zaprasza na wystawę, której jeszcze długo miało nie być – wystawę upamiętniającą znakomitego fotoreportera, nie tylko wojennego, Krzysztofa Millera. Odszedł od nas 9 września...


Jedno z bardziej znanych zdjęć Krzysztofa Millera (mat. prom.) Jedno z bardziej znanych zdjęć Krzysztofa Millera (mat. pras.)

W warszawskiej 6x7 Leica Gallery przy Mysiej 3 – w ten weekend – oglądać można niektóre zdjęcia Krzysztofa. Wstęp na "Wystarczająco blisko" jest wolny. Przypomnimy, co – w styczniu 2015 roku – Miller mówił w RDK-u o swoich fotografiach.

Agnieszka Szydłowska wspólnie z Moniką Obuchow czyli Panią Zorro, promotorką literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu i aktywistką na rzecz kultury dla dzieci zaprasza na rozmowę Kultura dla dzieci - marginesy kultury? Spotkanie odbędzie się w ramach Kongresu Kultury czyli społecznej inicjatywy, która owocuje szeregiem działań w Warszawie w dniach 7-9 października.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji>>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji>>>

Goście, goście. Odwiedziła nas ponownie profesor Maria Pomianowska. W dniu ostatniego koncertu festiwalu Skrzyżowanie Kultur rozmawiamy o najnowszej płycie tej niestrudzonej popularyzatorki krzyżowania kultur. Album nosi tytuł "The Voice of Suka" i przynosi kompozycje na ten tradycyjny polski instrument zrekonstruwany w latach 90 XX wieku.

Naszym gościem był także Piotr Kostrzewa, perkusista związny z orkiestrą Sinfonia Varsovia. U nas jako dyrygent zespołu Warsaw Academic Big Band, który zagra w ramach nowego projektu: Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia. Celem tej inicjatywy jest promowanie młodych polskich wykonawców, działających w obszarze muzyki, tańca i teatru, poszukujących nowych trendów i sięgających po niebanalne rozwiązania. Wszystkie ciekawe i nowatorskie projekty mogą być zaprezentowane na scenie Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Zainteresowani mogą przysyłać zgłoszenia wraz z krótkim opisem projektów na adres: niezaleznascenamlodych@polskieradio.pl w terminie do końca października 2016 r. Warsaw Academic Big Band zagra 3 października  podczas koncertu inaugurującego Jazz Jamboree 2016.

Z powodów oczywistych niezwykle często zaglądamy w tym roku do Wrocławia. To miasto jeszcze przez trzy miesiące będzie Europejską Stolicą Kultury. Przed tygodniem polecaliśmy "Ścieżki tekstu", tym razem Michał Nogaś – wraz z Agnieszką Wolny-Hamkało – zaprasza na dwunasty już Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. To, przypomnijmy – jak określają organizatorzy, wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokujące do interakcji pomiędzy autorami a publicznością, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych.
W tym roku będzie można na przykład dowiedzieć się więcej na temat powieści science fiction, którą przez całe życie pisał... Adam Mickiewicz.Zaglądamy też do Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawę "Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994" . Temat ciekawy,  badający nieoczywiste i mało znane  dotychczas  związki między artystami wizualnymi i muzykami w komunistycznej Europie Wschodniej. "W latach 70. Sceny całego świata stały się miejscem wyszukanych spektakli świetlnych, niespotykanych rekwizytów i teatralnych kostiumów. Całe mody opierano na stylu wykonawców. Później, w latach 80., platformą wizualnej ekspresji stały się teledyski muzyczne. We wczesnym okresie zimnej wojny, po odrzuceniu zachodniej pop kultury traktowanej jako propaganda, władze wszystkich krajów Europy Wschodniej inicjowały powstawanie własnych scen jazzowych, popowych i rockowych, które zbudowane były z uległych gwiazd, kontrolowanych klubów i cenzurowanych magazynów muzycznych." Tyle wstęp, więcej opowie Daniel Muzyczuk - kurator wystawy, którego przepytała Agnieszka Obszańska.

Zapraszamy do Instytutu Teatralnego w Warszawie i zapraszamy  cykl prezentacji MÓW ZA SIEBIE. Zobaczymy spektakle  twórców, dla których podstawową formą i środowiskiem pracy jest grupa teatralna. W ramach projektu pokazywane są przedstawienia grup pochodzących z różnych stron Polski i jest to okazja do zapoznania się z teatrem, który działa poza dużymi instytucjami i zasila szeroko pojętą offową scenę teatralną w Polsce. Nasza przewodniczką po programie była Zofia Dworakowska z Instytutu Teatralnego.


W telefonicznym skrócie mkniemy z Agnieszką Obszańską przez Poznań, Gdańsk i Lublin.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 1.10.2016
Godzina emisji: 12.05


Polecane