To już 30 lat audycji "Gitarą i piórem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To już 30 lat audycji "Gitarą i piórem"
Janusz Deblessem i Teresa DrozdaFoto: Andrzej Bołdaniuk

26 września 1986 roku Trójka wyemitowała pierwszą audycję Janusza Deblessema "Gitarą i Piórem". Z okazji 30. rocznicy tego cyklu odbył się specjalny koncert jubileuszowy.

Koncertu można było posłuchać w niedzielę (2 października) o godzinie 19.05.

"Gitarą i Piórem" to najbardziej znana w Polsce audycja poświęcona piosence poetyckiej. Od samego początku prowadzi ją jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie - Janusz Deblessem, a od drugiej połowy lat 90. z programem współpracuje Teresa Drozda.


Tytuł "Gitarą i piórem" zaczerpnięty został z refrenu piosenki "Sielanka o domu" z repertuaru zespołu Wolna Grupa Bukowina. Autorem słów jest Wojciech Belon, a fragment utworu to także sygnał rozpoczynający audycję. Przez lata zmieniały się dni i godziny jej nadawania oraz czas trwania. Obecnie programu można posłuchać w środy od godz. 23.05 do północy.

"Gitarą i piórem" - posłuchaj audycji >>>

Na jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia audycji Trójka zaprosiła w niedzielę 2 października o godz. 19.05. W Trójce wystąpili: Agata Ślazyk, Hanka Wójciak, Marek Andrzejewski, Piotr Bukartyk, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Łukasz Jemioła, Robert Kasprzycki, Tomek Wachnowski, Piotr Woźniak i Tadeusz Woźniak.


Piosenki artystów biorących udział w uroczystym koncercie trafią na czwartą już część kompilacji "Gitarą i piórem", która ukaże się 7 października nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Warto przypomnieć, że kolejne płyty z serii wydane zostały w: 2001 (pierwsza część), 2003 (druga) i 2006 roku (trzecia).

Polecane