No to bzzz!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
No to bzzz!
jedno ze zdjęć, które zobaczyć można na wystawie "Imago"Foto: Zuza Krajewska

Adoptuj pszczołę! - Ścieżki tekstu - Osiedle Przyjaźń - Moje Królestwo - Stanisław Kazimierz Kossakowski - Festiwal Prapremier - Imago - cieszyńskie skarby - AnimArt w Łodzi - Festiwal Filmowy w Gdyni.

Zaczynamy - polecamy. Michał Nogaś poleca wizytę w Poznaniu. W tamtejszym Centrum Kultury Zamek od piątku oglądać można wystawę o tym, że "Wszyscy jesteśmy migrantami".


To przede wszystkim wystawa listów słanych przez polskich emigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii pod koniec XIX wieku - jest opowieścią o nas jako migrantach, próbą przypomnienia sobie naszej własnej historii migracyjnej. Nie politycznych emigracji elit, które chętnie pamiętamy, ale masowych, zamorskich wyjazdów zwykłych ludzi za chlebem. Agnieszka Obszańska zaprasza do Bydgoszczy na Festiwal Prapremier. Tegoroczna edycja poświęcona jest Europie i teatralnym próbom przedstawienia zarówno trawiących ją kryzysów, jak też alternatywnych dróg jej rozwoju. Czekają na nas specjalnie wyselekcjonowane spektakle, a do tego rozmowy, warsztaty, debaty i koncerty. Agnieszka Szydłowska wybrała spotkanie pod hasłem "Zakochani na osiedlu Przyjaźń", które odbędzie się już dzisiaj o 15 w Klubie Karuzela na warszawskich Jelonkach. Goście będą dzielić się swoimi opowieściami o miłości pośród drewnianych domków... Spotkanie jest częścią inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaźni PS, które od prawie dwóch lat zbiera historie i opowieści dotyczące legendarnego warszawskiego osiedla.

Zaglądamy do Wrocławia, który jeszcze przez ponad trzy miesiące będzie Europejską Stolicą Kultury. Tym razem przejdziemy się "Ścieżkami tekstu". To projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej miasta, a jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża - związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej. O wszystkim opowiada - w rozmowie z Michałem Nogasiem - jedna z organizatorek, Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent.


Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>


Odwiedza nas też Katarzyna Jagiełło z Greenpeace i mówi o małych, puchatych owadach, które wciąż potrzebują naszej pomocy! "Adoptuj pszczołę" to prowadzona od trzech lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym "adopcjom" każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. To największy w Polsce projekt crowdfundingowy pod względem liczby uczestników, który łączy ludzi i tworzy "pszczele wspólnoty". Trwa czwarta edycja akcji, a dlaczego pszczoły są takie ważne? Pytamy i odpowiadamy: ADOPTUJ PSZCZOŁĘ!


Tymczasem w księgarniach pojawiło się już "Moje królestwo", nowa książka Małgorzaty Czyńskiej. Nie tak dawno rozmawialiśmy na antenie o jej opowieści o kobietach Witkacego, rok temu o biografii Katarzyny Kobro, a tym razem czas na wywiad-rzekę. Bohaterem jest malarz, artysta szalony i - jak uważa autorka - "Witkacy współczesny", czyli Edward Dwurnik.
Co zdradził Małgorzacie Czyńskiej? O to pyta Michał Nogaś.

Odwiedzamy też poprzemysłową przestrzeń Domu Słowa Polskiego w Warszawie. Powód?   Imago - wystawa fotograficzna Anny Grzelewskiej i Zuzy Krajewskiej. Tytuł projektu nawiązuje do stadium rozwoju owada, stanowiącego etap przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. W takim właśnie momencie życia sportretowana została córka Anny Grzelewskiej, bohaterka cyklu "Julia Wannabe". Fotografowana na przestrzeni lat dziewczynka przechodzi na naszych oczach metamorfozę. Sportretowani przez Zuzę Krajewską chłopcy są rówieśnikami Julii. Nie mieszkają jak ona w domach z rodzicami i rodzeństwem, tylko w zakładzie poprawczym. Jak tam trafili? Za eksperymenty z dorosłością i nieprzestrzeganie norm społecznych. Dwa światy, dwie perspektywy, dwa odmienne spojrzenia na portret. O IMAGO opowiadają fotografka Anna Grzelewska i Michał Suchora - kurator. Zapraszamy TYLKO do 25 września!

Zdjęcie z cyklu "Julia Wannabe", fot. Anna Grzelewska Zdjęcie z cyklu "Julia Wannabe", fot. Anna Grzelewska

W Warszawie zaglądamy do Domu Spotkań z Historią, gdzie poznać można historię człowieka, który z pełnym przekonaniem mówił: "Kocham fotografię". Nazywał się Stanisław Kazimierz Kossakowski. Był hrabią, współtwórcą Zachęty i miłośnikiem zdjęć. Przy Karowej, w samym sercu stolicy, oglądać już można - na wystawie z Trójkowym Znakiem Jakości - sto trzydzieści nieznanych dotąd w Polsce wybitnych zdjęć Kossakowskiego z przełomu XIX i XX wieku z Kowieńszczyzny i Warszawy. O tym, co dokładnie można zobaczyć w DSH, opowiadają Michałowi Nogasiowi: Oswaldas Daugelis, szef Muzeum Narodowego w Kownie oraz Anira Wojan z Fundacji Kossakowskiego.

W telefonicznym skrócie mkniemy z Agnieszką Obszańską przez Opole, Łodź i Cieszyn. Zaglądamy do Gdyni, gdzie zakończyły się już obrady jury i już dzisiaj wieczorem poznamy werdykt i zwycięzców 41 Festiwalu Filmowego. Na miejscu jest Rico Jaźwiński.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 24.09.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane