XVII wiek - czyli trudny i fascynujący czas dla Polski
- Henryk Sienkiewicz był zafascynowany wiekiem XVII, bo był to bardzo burzliwy okres. W zasadzie co dziesięć lat dochodziło do kataklizmu wojennego - mówi publicysta Jacek Wegner.
Izabella Scorupco w filmie "Ogniem i mieczem" z 1999 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana. W obrazie, będącym adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza, poznajemy czasy XVII wieku na Kresach Wschodnich, gdy zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami
Foto: materiały prasowe
Wiek XVII także zdaniem Jacka Wegnera jest jednym z najciekawszych w historii Polski. O czasie tym, pełnym wojen i zmagań na arenie międzynarodowej, chętnie pisał również Henryk Sienkiewicz. - Przełom XVI i XVII wieku był okresem bardzo burzliwym i dynamicznym. To właśnie wówczas król Zygmunt III Waza frymarczył, bo inaczej tego nazwać nie można, polską koroną - opowiada gość Trójki.
Kto był "małżonkiem Rzeczypospolitej"? Co wówczas stanowiło o wyjątkowości polskiej szlachty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat tych fascynujących czasów.
***
Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: Jacek Wegner (pisarz, publicysta, dziennikarz, autor książki "Kryptonim ‘Reporter’. Wspomnienia figuranta"), Jacek Kowalski (bard sarmacji, tłumacz, poeta, pieśniarz)
Data emisji: 19.09.2016
Godzina emisji: 0.05
sm/ei