Wybory w Rosji. Dlaczego i tak wygra Putin?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory w Rosji. Dlaczego i tak wygra Putin?
W rosyjskich wyborach startuje 14 partii, a z okręgów jednomandatowych wyłonionych zostanie 225 z 450 deputowanych (na zdjęciu przygotowania w jednym z lokali wyborczych) Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

- System wyborczy został wprawdzie zliberalizowany, ale opozycja ma rację, że według nowych zasad realne szanse dostania się do Dumy ma tzw. wielka czwórka - mówiła w Trójce Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Posłuchaj

Rozmowa o wyborach w Rosji i innych aktualnych tematach międzynarodowych (Raport o stanie świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niedzielne wybory do niższej izby parlamentu Rosji będą - zdaniem obserwatorów - tylko odnowieniem obecnej Dumy Państwowej złożonej z Jednej Rosji i trzech partii lojalnych wobec Kremla. Wybory odbywają się według zmienionych i bardziej liberalnych zasad, pięć lat po poprzedniej elekcji zakończonej wielotysięcznymi protestami.

Agnieszka Bryc tłumaczyła, że Władimirowi Putinowi zależy w tej chwili na dwóch rzeczach. - Chodzi o to, aby właściwe partie wygrały i aby te wybory zostały uznane przez wszystkich za maksymalnie demokratyczne, jak na warunki rosyjskie - przyznała.

Na czym polegają zmiany w prawie wyborczym? Skąd bierze się słabość rosyjskiej opozycji i dlaczego, nawet gdyby wybory były całkowicie wolne, wygrałby Władimir Putin? Między innymi o tym mówiła rozmówczyni Dariusza Rosiaka.

Oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:

  • Europa jest w punkcie krytycznym - mówi kanclerz Merkel. Czy szczyt w Bratysławie cokolwiek zmienia?
  • Czy Izraelowi grozi wojna domowa? Na to pytanie odpowie jeden z najlepszych znawców izraelskich sił specjalnych.
  • Prezydent Filipin nie chce wojsk amerykańskich na terenie swojego kraju. To populistyczna zagrywka czy zapowiedź fundamentalnych zmian w regionie?
  • Czy z serialu Star Trek można uczyć się zasad etyki?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz RosiakGoście: dr Agnieszka Bryc (z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Rafał Motriuk (korespondent naukowy Polskiego Radia), Rafał Tomański (dziennikarz TVP Info), Michael Bar - Zohar (pisarz, publicysta, współautor książki "Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych"; rozmawiał z nim Marcin Gutowski)
Data emisji: 17.09.2016
Godzina emisji: 14.07

PAP/ei/gs

Polecane