Debiut powieściowy poety w wydaniu dźwiękowym
2016-09-17, 09:09 | aktualizacja 2016-10-20, 11:10
"Bezbronną kreskę" Tadeusz Dąbrowski zaczął pisać przed laty. Porzucił ją na jakiś czas, by - przebywając na stypendium w Zurychu wiosną tego roku (2016) - powrócić do "zdradzanego" z poezją projektu prozatorskiego, choć…
Otóż - jest to w istocie m i k r o p o w i e ś ć, "podszyta" poezją, co czyni ją tym bardziej atrakcyjną. W tym sensie - po pierwsze - różni się ona od masowo wydawanych powieści wielkoformatowych, po drugie - różni się od masowo wydawanych powieści romansowych, bo jest to, czego nie ukrywa w wypowiedziach swoich autor, romans. Romans nowoczesny, ale nie-ponowoczesny, choć poeta wie dokładnie, co postmodernizm w literaturze oznacza i z wiedzy tej korzysta, nienachalnie wszak, "od niechcenia" przemyca cytaty, w prosty sposób sygnalizuje podteksty. Tadeusz Dąbrowski wreszcie, co nie najmniej ważne, raczy nas przy tym sporą dawką humoru i, jak na poetę, jest wyjątkowo zdystansowany do siebie. Można powiedzieć, że na taką książkę czekaliśmy od dawna, jest ona bowiem "bardzo Trójkowa".
Poeta urodził się w 1979 roku w Elblągu, a zatem na kilka miesięcy przed "karnawałem Solidarności". Mieszka w Gdańsku, uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta, współpracuje z sopockim TOPOSEM, tomiki poezji wydaje w krakowskim wydawnictwie Państwa Krynickich, jest laureatem Nagrody Kościelskich za "Czarny kwadrat". Sądzimy, że jego debiut powieściowy spodoba się nie tylko ludziom z jego pokolenia.
A zatem: jesteśmy we współczesnym Nowym Yorku. On (Te) poeta przebywa na stypendium. Gra go u nas Dawid Ogrodnik. Ona (Megan) młodsza od niego architektka - przyjechała do NY z Kanady. Gra ją - finalistka Talentów Trójki w kategorii Teatra 2016 - Julia Wyszyńska. Muzykę na bieżąco przygotowuje gdański młody muzyk Piotr Pawlak. Do naszej ekipy dołączyły także dwa duety: NinaNu i Michał Zygmunt oraz NinaNu i Paweł Gawlik. I "jest energia", jak mawia mój trójkowy kolega.
Zapraszamy od poniedziałku do czwartku ok. 20.50.
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.
Książkę opublikowało Biuro Literackie, a nasz "serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.