Jaka jest przyszłość Unii Europejskiej? "Mamy kryzys przywódczy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Jest problem z wzięciem wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Mamy w Unii kryzys przywódczy i Angela Merkel nie chciała być pojedynczym liderem, a została sama na placu boju - podkreśla dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Posłuchaj

Jakie argumenty przemawiają za przetrwaniem Unii Europejskiej, a jakie przeciw? (Magazyn Europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem specjalisty z Centrum Badań nad Uprzedzeniami należy obawiać się wybuchu ksenofobii, bo może ona prowadzić do tego, co Europa już dobrze zna ze swojej historii. - Wydaje się, że fala nastrojów antyobcych i negatywnych względem różnych grup obcych narasta na całym świecie. To samo dzieje się w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i u nas, więc trudno nie powiązać tego z ideologicznymi prądami. Ewidentnie jest wykorzystywana pewna narracja w zwalczaniu projektu, jakim jest np. Unia Europejska - mówi dr Mikołaj Winiewski.

W programie mówimy, czy Brexit wyzwolił ksenofobiczne nastroje i ile incydentów w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii było wymierzonych wobec Polaków. Słuchacze dzielą się również swoim zdaniem w kwestii przyszłości Europy i naszego miejsca w Unii. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski - Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia z Wielkiej Brytanii), dr Mikołaj Winiewski (Centrum Badań nad Uprzedzeniami), Kamil Kamiński (Fundacja Przestrzeń Wspólna), dr Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji)
Data emisji: 13.09.2016
Godzina emisji: 12.05

sm

Wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane