Więcej praw dla nienarodzonych dzieci? Projekt ustawy w Sejmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Więcej praw dla nienarodzonych dzieci? Projekt ustawy w Sejmie
Test ciążowyFoto: freeimages.com

Pod koniec września posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy, który zakłada zrównanie prawnej ochrony dziecka poczętego z ochroną dziecka już narodzonego. Jakie miałoby to konsekwencje?

Posłuchaj

Czy kobieta powinna mieć prawo do aborcji? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Przede wszystkim skończymy z dyskryminacją, która ma miejsce obecnie - powiedziała Karolina Pawłowska z Inicjatywy Obywatelskiej "Stop Aborcji", która pilotuje projekt. Dodała, że chodzi o przyznanie dziecku nienarodzonemu, jako człowiekowi, pełnej ochrony prawnej jego życia, co obejmuje też zakaz aborcji. 

Pawłowska podkreśliła, że zakaz nie oznacza, że w sytuacji, gdy życie ciężarnej jest zagrożone, lekarz nie będzie mógł podjąć działań, w konsekwencji których dziecko poczęte będzie mogło ponieść śmierć. 

Zaznaczyła, że projekt przewiduje szereg zobowiązań dla administracji państwowej, która ma wyjść z ofertą pomocy kobietom w ciężkiej sytuacji. - W tej chwili wychodzi się tylko z rozwiązaniem aborcji - podsumowała. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Anna Maria Żukowska, rzecznika SLD zaangażowana w opozycyjną wobec "Stop Aborcji" inicjatywę "Ratujmy kobiety", zwróciła uwagę, że kluczowe jest określenie definicji człowieka. - Kiedy zaczyna się człowiek? Jeżeli się przy tej definicji nie zgodzimy, to nie zgodzimy się już w żadnym dalszym etapie rozmowy - powiedziała. 

Argumentowała, że nie z każdego zarodka powstaje człowiek – np. gdy rozwija się w jajowodzie, a zarodek może też przerodzić się w nowotwór. 

W jej ocenie postulaty zmierzające do całkowitego zakazu przerywania ciąży doprowadzą do tego, że kobiety nie będą miały prawa do wyboru. – Wcale nie jest tak, że nie ma innej oferty dla ciężarnych w trudnej sytuacji życiowej - stwierdziła Żukowska i przypomniała o funkcjonujących "oknach życia". 

Kiedy rozpoczyna się człowiek? Jak powinno wyglądać prawo aborcyjne? Zapraszamy do wysłuchania argumentów obu stron.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: Karolina Pawłowska ("Stop Aborcji"), Anna Maria Żukowska (SLD)
Data emisji: 06.09.2016
Godzina emisji: 17.45

fc/mp

Polecane