"Niedokończony dom" we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Niedokończony dom" we Wrocławiu
Foto: mat. prom.

"Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines" – tak został nazwany cykl interdyscyplinarnych zdarzeń, do udziału w których zaproszono m.in. Olgę Tokarczuk, aktorów Teatru Polskiego, Bente Kahan, Julę Marcel, Małe Instrumenty, Teatr Zar.

Posłuchaj

"Niedokończony dom" we Wrocławiu i inne aktualności kulturalne (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Centrum zdarzeń od 31.08. do 10.09. jest Dworzec Świebodzki we Wrocławiu, a gospodar"em ESK 2016. Przed tygodniem powstrzymaliśmy się przed rozwinięciem tematu, "sparaliżowani” wiadomościami napływającymi z Teatru Polskiego. W tym tygodniu, odbywszy długą debatę na temat sytuacji w T[pl, choć nadal jest ona niepewna, porozmawiamy ze współtwórcami/współrealizatorami przedsięwzięć na Świebodzkim. I tak, naszymi gośćmi w Radiu Wrocław byli: odpowiedzialna za program Joanna Kusz-Doerksen, reżyser całości – Stephen Stroux oraz aktorzy T[pl: Marta Zięba i Adam Szczyszczaj.

Powrót z wakacji, czyli inaugurację sezonu 2016/17, uczciliśmy wspólnie z rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie oraz dyrektorem Teatru Syrena – Wojciechem Malajkatem. Dowiedzieliśmy się, jakie to sensacyjne(!) premiery przygotowuje Syrena. Pierwszą będzie "Dogville" wg scenariusza Larsa von Triera, w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality. W dalszych planach Syreny jest np. koprodukcja polsko-amerykańska, za którą odpowiedzialny jest Omar Sangare. Poza tym, samo spotkanie z Wojciechem Malajkatem należy do tych najprzyjemniejszych, zatem podniesieni na duchu wstępujemy w nowy sezon.

Wakacyjną atmosferę próbowaliśmy przedłużyć podsumowując Festiwal oraz Rezydencję Artystyczną Teatru Dokumentalnego Sopot Non-Fiction. Zakończył się maraton prezentacji efektów prac siedmiu grup, w skład których wchodzili: aktorzy, młodzi reżyserzy i dramaturdzy. Wśród reżyserów S N-F był dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu – Piotr Kruszczyński. Liczyliśmy na jego wypowiedź m.in. dlatego, że to wraz z nim zaczynaliśmy nasze wakacyjne podróże, przypomnę - w Poznaniu, na Malta Festival Poznań.

 

"Ambona ludu" w reż. Piotra Kruszczyńskiego, fot. Jurek Bartkowski "Ambona ludu" w reż. Piotra Kruszczyńskiego, fot. Jurek Bartkowski


Mapa więc wędrówek "bardzo kulturalnych" w sezonie 2016/17 zaczyna się wypełniać. Oto zaznaczamy na niej: Warszawę, Wrocław, Sopot. Uważamy więc ten sezon za oficjalnie otwarty!

Do usłyszenia.

Baszka Marcinik o raz Wojciech Dorosz - wydawca

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
4.09.2016
Godzina emisji:
20.07

Polecane