"To najtrudniejsza sytuacja dla Platformy po przegranych wyborach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To najtrudniejsza sytuacja dla Platformy po przegranych wyborach"
Protestujący podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta WarszawyFoto: PAP/Leszek Szymański

Platforma Obywatelska próbuje reagować na burzę wokół stołecznego ratusza i składa projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Politycy PO podkreślają, że ma on uregulować problem reprywatyzacji w Warszawie. Sprawę na antenie radiowej Trójki komentowali politolodzy: prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Posłuchaj

"To najtrudniejsza sytuacja dla Platformy po przegranych wyborach" (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem profesor Ewy Marciniak wydarzenia związane z tak zwaną "aferą reprywatyzacyjną" w stołecznym ratuszu to największy kryzys, z jakim musi się mierzyć Platforma Obywatelska od przegranych wyborów parlamentarnych. – To sytuacja, która wymaga ogromnej mobilizacji w sensie politycznym, ale też i namysłu programowego - uważa profesor Marciniak. Jak tłumaczy politolog, chodzi o to, że poza problemem wizerunkowym Platforma w Warszawie ma nowego rywala w postaci Nowoczesnej, z którą będzie musiała walczyć o poparcie liberalnego elektoratu. Dlatego też, zdaniem Ewy Marciniak, PO stoi w obliczu podjęcia kluczowych dla partii decyzji, a każde rozstrzygnięcie będzie niosło polityczne konsekwencje.

Z kolei profesor Kazimierz Kik jest zdania, że między innymi sprawa reprywatyzacji i niepewna przyszłość Hanny Gronkiewicz-Waltz to pokłosie utraty przez Platformę swoistego wspólnego mianownika, który spajałby ugrupowanie. – Oni szukają - po 10 latach rządów - wartości. Partia bezideowa, partia która nie opiera się na wartościach, to partia która robi biznesy. Albo też zezwala na biznesy – uważa politolog. 

Ponadto eksperci podczas audycji komentowali start rządowego programu dofinansowania leków dla seniorów "75 plus", oraz złożenie w Sejmie przez NSZZ Solidarność projektu o zakazie handlu w niedzielę.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego), prof. Ewa Marciniak (politolog, Uniwersytet Warszawski)  
Data emisji: 02.09.2016
Godzina emisji: 17.45

da/fbi

Polecane