5-11.02.2007

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
5-11.02.2007

Norah Jones "Not Too Late" oraz Pink Freud "Punk Freud"

Norah Jones "Not Too Late"

Norah Jones, w metryce wpisana jako Geethali Norah Jones Shankar urodziła się 30 marca 1979 w Nowym Jorku. Jej ojcem jest światowej sławy wirtuoz sitaru, Ravi Shankar, a w związku z tym przyrodnią siostrą cudownej urody i niemniejszego talentu sitarzystka Anouska Shankar. Norah jest jedną z tych szczęśliwych piosenkarek, której już debiutancka płyta - zaledwie nieco ponad cztery lata temu ustawiła całą karierę. Krążek "Come Away With Me" do dziś rozszedł się w ponad 20 milionach egzemplarzy i sprawił, że wracając z ceremonii przyznania nagród Grammy w 2003 roku musiała się zaotroszczyć o pomoc w wyniesieniu aż pięciu statuetek. Dwa lata później jej druga płyta "Feels Like Home" przysporzyła jej kolejne trzy. Oba wydawnictwa zdominowały w swoim czasie listy sprzedaży płyt zarówno w Stanach, jak i na Wyspach. Pod koniec stycznia 2007 roku ukazał się jej trzeci album - "Not Too Late".

''

Pink Freud "Punk Freud"

Jeden z najoryginalniejszych zespołów poszukujących swojego miejsca we współczesnym jazzie. Tworzą energetyczną, radosną muzykę. Bogate formalnie kompozycje, nowoczesne, elektroniczne brzmienia, nie odbierają muzykom miejsca na indywidualizm i szalone, odważne improwizacje.
Skład trójmiejskiej grupy tworzy czterech wybitnie uzdolnionych muzyków: Wojtek Mazolewski - bas, Kuba Staruszkiewicz - perkusja, Tomek Zietek - trąbka, Tomek Duda - saksofon.
Ich muzyka łączy w sobie ducha muzyki lat 60. i 70. z nowoczesnością. Preparowanie instrumentów, wykorzystanie elektronicznego asortymentu, konstruowanie bogatych narracji, stały się jednymi z cech wyróżniających muzykę formacji. Poczucie humoru i dystans do generowanych przez siebie dźwięków stały się składową rozpoznawalnego stylu Pink Freud.
Zespół zasłynął także z niebagatelnych ąinterpretacji tradycyjnych fraz - "Come As You Are" Nirvany i "My Man's Gone Now" G. Gershwina.
Zagrali kilkaset koncertów w kraju i zagranicą (m.in. na Ukrainie, Słowacji, w Niemczech, Francji, Portugalii, Czechach).
Grupa ma na swoim koncie już pięć krążków: "Zawijasy", "Live in Jazzgot", "Sorry music polska", "Jazz fajny jest" oraz ostatni "Punk Freud".

Polecane