1 lutego 2007 - Nelly Furtado - "Say It Right"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
1 lutego 2007 - Nelly Furtado - "Say It Right"

Rodzice Nelly Furtado pochodzą z Wysp Azorskich, leżących na Oceanie Atlantyckim, oddalonych od Portugalii, do której należą, o jakieś 1500 kilometrów. Ona sama urodziła się w Kanadzie i 2 grudnia obchodziła swoje 28 urodziny.

Pierwsze lekcje gry na instrumentach miała za sobą już w wieku dziewięciu lat, jednak nie była to zwyczajowa gitara czy klawisze (na których zaczęła grać dwa lata później), ale puzon i ukulele. Swoje własne piosenki zaczęła komponować mając lat 13.

Po skończeniu szkoły przeprowadziła się z Victorii do Toronto, gdzie za dnia pracowała w firmie sprzedającej alarmy, a wieczorami występowała w klubach nocnych. Na jednym z takich występów spotkała przyszłego producenta swojej pierwszej płyty - Geralda Eatona. Wydana w 2000 roku płyta "Whoa, Nelly" stała się międzynarodowym sukcesem, głównie dzięki singlowym przebojom "I'm Like A Bird", "Turn Off The Lights" i "On The Radio (Remember The Days)". Za pierwszego z nich przyznano jej nagrodę Grammy dla najlepszego żeńskiego wykonania piosenki pop. Drugi singiel święcił za to triumfy na szczycie klubowej listy Billboardu.

Drugi album - "Folklore" - ukazał się trzy lata później i zawierał między innymi piosenkę "Forca" - oficjalny hymn piłkarskich Mistrzostw Europy rozgrywanych rok później w Portugalii.

Ostatnia płyta Nelly Furtado ukazała się 20 czerwca 2006 i nosi tytuł "Loose". Za jego produkcję wziął się jeden z bardziej wziętych obecnie producentów - Timbaland, odpowiedzialny do tej pory za nieprzebraną liczbę hitów takich wykonawców jak Alicia Keys, Snoop Dogg, Jay-Z, Missy Eliott, Aaliayh, Jennifer Lopez, Jamie Foxx, TLC, Destiny's Child i dziesiątek innych. Zgodnie z oczekiwaniem, pierwszy europejski singiel z tej płyty - "Maneater" był jednym z największych przebojów roku. Niewiele mniejszym było "Promiscuous", pierwotnie przewidziane na rynek amerykański, gdzie na koniec roku okazało się, że z podsumowań Billboardu wynika, że jest to piosenka roku. Trzeci singiel "All Good Things" od kilku tygodni znajduje się na szczycie Listy Przebojów Trójki, a na Wyspach dotarł do czwartego miejsca, co jak na trzeciego singla jest sukcesem niebywałym. Na fali ostatnich sukcesów na listy przebojów zaczęły powracać wcześniejsze przeboje Nelly. Ameryka już szaleje na punkcie singla "Say It Right". Dziś na piosenka trafia na naszą playlistę.

Polecane