Tadeusz Nalepa nie żyje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tadeusz Nalepa nie żyje

Tadeusz Nalepa / fot. Jan Mehlich, Wikipedia
W niedzielę, 4 marca, po długiej chorobie zmarł Tadeusz Nalepa. Miał 64 lata.

W poniedziałek, ok. 11:10 Jan Chojnacki przypomni w Akademii Muzycznej Trójki sylwetkę tego wspaniałego muzyka bluesowego.

Tadeusz Nalepa urodził się 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu koło Rzeszowa. Był kompozytorem, gitarzystą, wokalistą, harmonijkarzem i autorem tekstów. Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Otrzymał wyróżnienie w kategorii duetów na II "Festiwalu Młodych Talentów" w Szczecinie w roku 1963 wraz z Mirą Kubasińską.

W 1965 roku założył grupę Blackout, i zaczął komponować muzykę do tekstów poety Bogdana Loebla. Nagrał z tym zespołem płytę długogrającą Blackout oraz sześć mniejszych wydawnictw. Zespół istniał do końca roku 1967.

W 1968 roku założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. W 1982 zadebiutował jako solista w Hali "Gwardii" w Warszawie w koncercie "Rock-Blok". W 1985 roku, Tadeusz Nalepa reaktywował zespół Breakout z okazji dwudziestolecia swojej działalności scenicznej.

W 1986 pismo "Jazz Forum" przyznało mu tytuł najlepszego muzyka, kompozytora i gitarzysty. Od 1993 występował z formacją Nalepa-Breakout i z tym zespołem nagrał płytę Jesteś w piekle. W tym samym roku został laureatem nagrody im. Marii Jurkowskiej, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia.

Kolejne płyty - jako Tadeusz Nalepa - nagrywał z różnymi składami. Ostatnią płytą jest DVD (pierwsza w dyskografii Tadeusza Nalepy) z 2006 roku - 60 urodziny z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 roku w Rzeszowie, w Hali na Podpromiu. Płyta została także wydana w rozszerzonej edycji jako DVD+CD.

Tadeusz Nalepa zmarł 4 marca 2007 roku. (na podst. Wikipedii)


Polecane