wydanie dłuższe - zapraszamy do 16!!!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
wydanie dłuższe - zapraszamy do 16!!!

Punktualnie o 13 rozpoczniemy omawianie wydarzeń kulturalnych w nadchodzących dniach - wystawy, kino, muzyka, książki. Instruktorzy gotowi do zajęć!

W dzisiejszym programie będziemy mieli gościa - odwiedzi nas Andrzej Smolik : kompozytor, multiinstrumentalista, który swoją karierę muzyczną rozpoczął w zespole Wilki... a teraz ma na koncie 3 albumy solowe - "Smolik"; "Smolik 2" i "Smolik 3" i wiele sukcesów  jako producent muzyki dla innych wykonawców.

''

''

Będziemy mówić o książce "John Lennon we wspomnieniach", która ukazuje się właśnie nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Książkę opracowała i poprzedziła wstępem Yoko Ono zaś Johna wspominają m.in. Joan Baez, Bono, James Brown, Ray Charles, Elton John, Peter Gabriel, Dennis Hopper, Mick Jagger, Alicia Keys, Annie Leibovitz, Norman Mailer, Carlos Santana i inni. O książce opowie nam Joanna Linkowska, będą prezenty!

Przedstawimy premierę tygodnia - najnowszy film Toma Tykwera "Pachnidło". Tak, tak, prawie każdy czytał książkę...Przez lata jej autor - Patrick Süskind  odmawiał reżyserom zgody na ekranizację swojej bestsellerowej powieści. Jak go przekonał Tykwer? Jaki film powstał? Odpowie na te i inne pytania Jakub Duszyński, film na ekranach naszych kin jest już od piątku - polecamy!

''

Można pomóc - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów we współpracy z Filmoteką Narodową i Archiwum Filmowym Stevena Spielberga   poszukuje  w światowych archiwach filmów , które powstały w Polsce przed II wojną światową. Niezbędne na ten cel fundusze pochodzą z darowizn - dlatego  liczy się każda złotówka. Odzyskane i odnowione filmy będą pokazywane podczas kolejnych edycji Festiwalu Kultury Jidysz. O inicjatywie opowiada Małgorzata Burzyńska -Keller , Dyrektorka  Fundacji. Więcej informacji na stronie www.festiwal.jewishlodz.org.pl

MOVE IT/Laboratorium w warszawskim Teatrze Wytwórnia (ul. Markowska 18, róg Białostockiej) to projekt mający na celu przybliżyć wszystkim zainteresowanym współczesny sztukę tańca, dźwięku i obrazu. Dziedziny, którym środki masowego przekazu niesłusznie przypisały miano sztuki rozrywkowej, a które mają wszelkie predyspozycje do tego by wciąż odkrywać je na nowo, zgłębiać ich naturę, obcować z nimi.

''



MOVE IT/Laboratorium to jedyna okazja by spotkać ludzi, którzy mają niebanalne zainteresowania, którzy mają ochotę przeżyć przygodę, współtworzyć ruch, dźwięk i obraz.

MOVE IT/Laboratorium to trwające przez cały styczeń weekendowe warsztaty, prowadzone przez profesjonalistów: wykłady, projekcje filmów fabularnych i animowanych, nagrania, ćwiczenia wokalne i ruchowe.

Opowiada współorganizatorka - Daria Jędrawww.teatrwytwórnia.pl

 

Zapraszamy na wystawę do Wytwórni Sztuki w Warszawie. Do 8 lutego można oglądać wystawę prac Adama Nowosada "blokersi".

 

''

Malarstwo Adama, klasyczne w formie i technice malowania, skupia się na tematach do tej pory niezauważanych przez artystów. Nowosad jest zafascynowany subkulturą hip-hopu, światem blokowisk, klubów nocnych. Adam sam aktywnie uczestnicząc w życiu środowiska polskiego hip-hopu, portretuje codzienne życie młodych ludzi z polskich blokowisk i sypialni wielkich miast (Nowej Huty w Krakowie czy Ursynowa w Warszawie). Dla wielu z nas widok młodych ludzi w kapturach siedzących na osiedlowej ławce powoduje chęć skręcenia, zawrócenia, wbicia wzroku w chodnik, ominięcia tego „zagrożenia”. Sam temat jest bardzo nieprzystający do Sztuki. Jednak prace Nowosada sprawiają, że nie możemy od nich oderwać oczu. Nasz wzrok krąży po całej płaszczyźnie płótna, bezpiecznie możemy przyglądać się zakapturzonym twarzom, klubowym wnętrzom i podwórkowym bohaterom. Może następnym razem „oni” wydadzą nam się mniej niebezpieczni. Oprowadza sam autor. www.wytworniasztuki.pl

 

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku  Improwizacje Butoh 19.01.2007 , godzina 18.00. Brzmi tajemniczo ? Wszystko wyjaśni specjalnie dla Radiowego Domu Kultury Agnieszka Wołodźko.

 

''

BUTOH - kontrkulturowa forma teatru tańca współczesnego, która narodziła się w Japonii  na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nazywany "Ankoku butoh" - tańcem ciemności, butoh zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki (nie tylko japońskiej). Powstał w atmosferze buntu wobec dominacji kultury euro-amerykańskiej. Taniec ten, odwołujący się do starych wierzeń, obrzędów i ludowej estetyki brzydoty, sam w sobie jest świętem i rytuałem wyzwalającym wewnętrzną energię i eksplorującym mroki podświadomości. Z premedytacją ukazuje zakazane dotąd obszary życia.

 

W Yours Gallery w Warszawie wystawa / piętro galerii, 21.12.06 - 31.01.07/ Edwarda Burtynsky'ego Fabryka Krajobrazu, która ma charakter retrospektywny.

 

''

Obejmuje kilkadziesiąt wielkoformatowych prac z miejsc niedostępnych dla zwykłych śmiertelników, z obszarów Włoch, Chin, Bangladeszu czy Kanady, które wypełnią wszystkie trzy piętra galerii. Burtyński kontynuuje tradycje fotografii pejzażowej interpretując ją na swój własny, niebanalny sposób. Łączy ze sobą umiejętność angażowania widza do zastanowienia się nad problematyką o charakterze ekologicznym i socjologicznym z umiejętnością wykreowania bardzo interesującego dzieła sztuki. Opowiada kurator wystawy Piotr Piotrowski.

Gabriela Kulka na koncercie w Trójce - najbliższa niedziela o 20.05! Warto, warto, można też sprawdzić na www.gabakulka.com I koniecznie posłuchać!

Polecane