Poruszająca historia sanitariuszki "Inki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poruszająca historia sanitariuszki "Inki"
Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Gdańska z Bazyliki Mariackiej na Cmentarz Garnizonowy. W Gdańsku, 28 bm. odbywają się uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".Foto: PAP/Roman Jocher

W niedzielę 28.08 odbył się pogrzeb sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", zamordowanej 70 lat temu w gdańskim więzieniu.

Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci. Legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę. Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach. Zapraszamy na reportaż, który jest historią "Inki" opowiedzianą przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę, przeplecioną dokumentami oraz wspomnieniami przyjaciela "Inki" i żołnierza majora "Łupaszki", Józefa Rusaka, ps. "Belina".

***

Na reportaż "Już nie pojadę do Warszawy" Mirosława Sochackiego zapraszamy w poniedziałek (29.08) o godz. 18.15.

Polecane