Najbardziej wstrząsające zdjęcia świata. Czy coś zmieniają?
2016-08-27, 16:08 | aktualizacja 2016-08-28, 19:08
- Często bywa tak, że przez zbieg okoliczności obraz poraża cały glob. Natomiast pewnie za długo żyję, żeby powiedzieć, że jakaś fotografia zmieni świat - mówił w Trójce dokumentalista Maciej Drygas.
Posłuchaj
Pretekstem do rozmowy było zdjęcie Omrana Daqneesha. Obraz przedstawiający przerażonego i rannego 5-latka z Syrii stał się symbolem cierpienia jego miasta - Aleppo.
Fotografia obiegła cały świat podobnie, jak blisko rok temu zdjęcie 3-letniego Alana Kurdiego, który utonął próbując z rodziną dostać się do Europy.
- Fotografie i obrazy mogą dać sygnał emocjonalny, ale na chwilę. Do zmiany świata potrzeba znacznie więcej - uważa gość Trójki. Maciej Drygas wspólnie z prowadzącym audycję Dariuszem Rosiakiem zastanawiał się też m.in. nad tym, czy we współczesnym świecie tylko bardzo brutalne i mocne zdjęcia są w stanie poruszyć odbiorcę. O takich przykładach "pornografii śmierci" i o historii najbardziej wstrząsających zdjęć usłyszeć można w dołączonym nagraniu.
Oto pozostałe tematy, które poruszyliśmy w audycji:
- Turcja aktywnie włącza się do wojny w Syrii. Dlaczego? I kto na tym zyska?
- Olimpiada za nami, ale Brazylijczycy dopiero teraz żyją swoją prawdziwą pasją sportową. W Rodeo Borretos uczestniczy 250 tys. ludzi, a na trybunach nie ma wolnych miejsc.
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Maciej Drygas (reżyser i dokumentalista), Jan Natkański (znawca Biskiego Wschodu), Bartłomiej Rabij (RadioBrazylia.pl)
Data emisji: 27.08.2016
Godzina emisji: 14.07
ei/kul