Ceprzy, gruźlica i Żydzi. Przewodnik po Zakopanem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ceprzy, gruźlica i Żydzi. Przewodnik po Zakopanem
Zakopane od zawsze tętniło życiem (na zdjęciu młoda para w saniach zaprzężonych w konie podczas przejazdu przez miasto)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

Książka "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci.

Posłuchaj

Michał Nogaś mówi o książce "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" (Trójkowy Znak Jakości/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Dla tej opowieści są trzy słowa-klucze: ceprzy, gruźlica i Żydzi - mówi o książce Michał Nogaś. I dodaje, że gdyby nie ceprzy nie byłoby Krupówek i kolejki na Kasprowy Wiech, ale też służby w pensjonatach, praczek i kelnerów.


(wyd. Czarne) (wyd. Czarne)

Gruźlica natomiast sprowadzała do miasta wielu artystów, malarzy i literatów, którzy rozkochani w tatrzańskich widokach, jednocześnie ratowali zdrowie. - Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski i Karol Szymanowski są jednymi z najbardziej znanych zakopiańskich gruźlików - dodaje Michał Nogaś.

Autorzy książki (Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa) tłumaczą też w publikacji m.in. to, w jakich okolicznościach w Zakopanem pojawili się, a w jakich zniknęli stamtąd Żydzi. A więcej na ten temat usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Autor: Michał Nogaś
Data emisji: 26.08.2016 
Godzina emisji: 
7.44

ei/mk

Polecane