Narodowe Czytanie. "Quo Vadis" w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narodowe Czytanie. "Quo Vadis" w Trójce
Henryk SienkiewiczFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Anonsujemy Narodowe Czytanie "Quo Vadis" w Roku Henryka Sienkiewicza na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Od 29 sierpnia do 3 września - po raz pierwszy w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" - przedstawiamy powieść: słynne dialogi i mini-scenki z "Quo Vadis", których głównymi bohaterami są Ligia i Winicjusz. Głosem Marcina Hycnara (pierwszego aktora, który otrzymał Talent Trójki w kategorii Teatr) anonsujemy: NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS" W ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA W TRÓJCE.

Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku, zmarł w 1916. Powieść "Quo Vadis" ukazała się w 1896 roku. Jest więc parę argumentów za przypominaniem w 2016 roku naszego pierwszego Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905), nawet jeżeli nie wszyscy cenią jego twórczość, np. ci, którzy uważają, że przedstawiał on "Polskę zdziecinniałą" (za "Legendą Młodej Polski" Stanisława Brzozowskiego).

Do głośnego czytania "Quo Vadis" zaprosiliśmy młodych aktorów, laureatów Talentów Trójki w kategorii Teatr: Agnieszkę Skrzypczak, Annę Smołowik, Marcina Hycnara oraz tegorocznego finalistę - Bartosza Gelnera. Przekornie więc "odmłodziliśmy" całą "ekipę" "Quo Vadis", a rolę współnarratora powierzyliśmy aktorce. Nie kryje się za tym wyborem nic poza zaznaczeniem pewnego dystansu "do sprawy" i formą ukłonu w stronę naszych laureatów. Muzykę do naszego mini-serialu przygotowali także młodzi twórcy: Michał Zygmunt i Nina NU (Monika Wierzbicka). Im w sposób szczególny dziękujemy.

Mamy nadzieję, że stali słuchacze porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" nie doznają szoku i przychylnie przyjmą nasz "rocznicowy eksperyment".

Zapraszamy!

Barbara Marcinik, Renata Szewczak i Wojciech Dorosz.

Lektura powstała we współpracy z NCK. Dziękujemy!

Polecane