Pera Palace. O historii Stambułu przez pryzmat hotelu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pera Palace. O historii Stambułu przez pryzmat hotelu
Książka poświęcona Stambułowi jest pierwszą z serii "Miasta" (Wydawnictwo Czarne), w ramach której ukażą się publikacje historyczne, podróżnicze i reportażowe, opowiadające o miastach ważnych i ciekawych - wielokulturowych lub wielonarodowych, o długiej tradycji lub niezwykłej historii. Wśród nich będą m.in. Odessa, Saloniki i BagdadFoto: Pixabay/falco/dom. publiczna

- Charles King pisze o Stambule tak, że nie można się oderwać. To kapitalna lektura nie tylko dla tych, którzy byli w tym mieście i szczerze je pokochali - przekonuje Michał Nogaś, rekomendując książkę "O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu".

Posłuchaj

Pera Palace. O historii Stambułu przez pryzmat hotelu (Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku XX wieku słabnące Imperium Osmańskie wydało ostatnie tchnienie. Z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji. Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu. Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików gościom. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach rodzinne pamiątki. Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii. Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o nowe wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swoim rodakom opuścić okupowaną przez Hitlera Europę.

- Charles King snuje - w dobrym tego słowa znaczeniu - opowieść o dawnej stolicy wielkiego Imperium Osmańskiego, stale odnosząc się i wracając do jednego miejsca, które na przestrzeni lat ulegało przemianom. To właśnie Pera Palace - mówi Michał Nogaś i opisuje w audycji wyjątkowy hotel, którego nazwa trafiła do tytułu książki poświęconej historii metropolii nad Bosforem.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości
Autor: Michał Nogaś
Data emisji: 19.08.2016 
Godzina emisji: 
7.44

mat. promocyjne/mk/ei

Polecane