O dzielnych kobietach w polskiej armii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O dzielnych kobietach w polskiej armii
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

W przededniu święta Wojska Polskiego w radiowej Trójce mówiliśmy o kobietach w polskiej armii. Aktywnych zwłaszcza w czasie Powstania Warszawskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej, ale i wcześniej.

Posłuchaj

O dzielnych kobietach w polskiej armii (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Sytuacja kobiet w naszej armii bardzo się zmieniła w okresie dwudziestolecia międzywojennego - podkreśla Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk, historyk z IPN. Przypomina, że choć kobiety brały czynny udział już w insurekcji kościuszkowskiej, to prawdziwy przełom nastąpił podczas I wojny światowej. - Już nie tylko opiekowały się mężczyznami, były kurierkami, ale działały jako dywersantki, walczyły - wyjaśnia gość Trójki i dodaje, że w okresie Bitwy Warszawskiej największą żeńską formację stanowił batalion bojowy, który został powołany do obrony stolicy.

Rok 1920 powrócił w audycji również za sprawą kalendarium historycznego i rekomendowanych publikacji. Krzysztof Niewiadomski polecił wyjątkowo nie książkę, a portal prowadzony przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Natomiast Michał Kopczyński w swoim felietonie wspomniał o wynalazku, który - ze zmiennym szczęściem - funkcjonuje już 200 lat. O jakim?

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk (historyk z IPN
)
Data emisji: 14.08.2016
Godzina emisji:
12.08

mk

Polecane