Historia najsłynniejszego polskiego alpinisty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia najsłynniejszego polskiego alpinisty
Jerzy KukuczkaFoto: PAP/Kazimierz Seko

- Myślę, że to będzie wciągająca lektura dla kilku pokoleń - mówi Michał Nogaś o książce "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.

Posłuchaj

Historia najsłynniejszego polskiego alpinisty (Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

- Dla tych, którzy pamiętają czasy, kiedy Jerzy Kukuczka dopiero zaczynał się wspinać. Dla tych, którzy jak ja pamiętają jego największe sukcesy i ten dzień, kiedy do Polski dotarła wiadomość, że nie udało się to, o czym od zawsze marzył, że nie zdobył południowej ściany Lhotse; odpadł od niej i zginął w październiku 1989 roku. A także dla tych, którzy być może go nie pamiętają - wylicza Michał Nogaś.

Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się "wielki"? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem - pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. - stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise - Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

Więcej o książce opowiada w nagraniu audycji Michał Nogaś. Zapraszamy do posłuchania.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości
Autor: Michał Nogaś
Data emisji: 12.08.2016 
Godzina emisji: 
7.46

mat. promocyjne/mk/mp

Polecane