Ormianie - mniejszość, która doprowadziła do orientalizacji Polski
2016-08-04, 16:08 | aktualizacja 2016-08-05, 11:08
- Ormianie bardzo żmudnie tworzyli sieć powiązań handlowych pomiędzy Polską a Orientem, co stało się główną specjalizacją tych kupców. Można powiedzieć, że Ormianie stworzyli polską zmianę kulturową, która nastąpiła w XVI-XVII wieku, którą nazywamy orientalizacją polskiej kultury - mówi historyk, dr Andrzej Zięba.
Posłuchaj
Polska od setek lat chętnie przyjmowała uchodźców i przed II wojną światową była znacznie bardziej wielokulturowa. Powody były różne: prześladowania religijne, względy ekonomiczne. Jedną z takich mniejszości byli Ormianie, którzy zaczęli przybywać do naszego kraju w XIV wieku.
- Napływający do Polski Ormianie byli bardzo różnorodni pod względem kulturowym. Mówili językiem dość egzotycznym dla ludności, bo dialektem kipczackim; byli również katolicy, Ormianie apostolscy, kupcy i rzemieślnicy - opowiada dr Andrzej Zięba.
W audycji wyjaśniliśmy, dlaczego w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku do Polski przybyło wielu Ormian i jakie były dzieje tej mniejszości narodowej w naszym kraju. Jaki jest najbardziej znany ormiański zespół na świecie? Czy w Armenii można się porozumieć po polsku? Jakiego wyznania najczęściej są Ormianie?
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Jan Abgarowicz (prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich), dr Andrzej Zięba (historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 3.08.2016
Godzina emisji: 21.09
sm/mk