Kryzys chrześcijaństwa. "Europa pisze na siebie wyrok"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryzys chrześcijaństwa. "Europa pisze na siebie wyrok"
Pielgrzymi z Republiki Centralnej Afryki, którzy doświadczyli prześladowań w swoim kraju między innymi ze względu na swoją religię, przed nabożeństwem w Krakowie, gdzie opowiadali o sytuacji w ich ojczyźnieFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

- My sami przestaliśmy wierzyć w potencjał chrześcijańskiego dziedzictwa, bo i nie żywimy przekonania w wiele rzeczy. Przestaliśmy mieć misję wobec świata - uważa socjolog, dr Maria Rogaczewska.

Posłuchaj

Jakie czynniki doprowadziły do kryzysu chrześcijaństwa w Europie? (Studio Światowych Dni Młodzieży/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem ojca Macieja Zięby, dominikanina, Europa pisze na siebie wyrok, bo nie jest ona chrześcijaństwu do niczego potrzebna. W dawnych kościołach na terenie całego kontynentu powstają bary, restauracje, hotele czy nocne kluby z bitwami w kisielu i podobnymi konkurencjami.

- Dzieje się tak, bo Europa się starzeje wraz ze swoją religią, to znaczy musimy pamiętać, że chrześcijaństwo na naszym kontynencie przez wiele wieków służyło czemuś innemu niż Ewangelii, sprzyjało narodom, społeczeństwom i władzy, a to się przeżyło. Dziś nie widzimy znikania chrześcijaństwa, a jesteśmy świadkami obumierania jednej z jego tradycyjnych form, którą uznaliśmy za kanoniczną - mówi z kolei ksiądz Jacek Prusak.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Co wyczerpało się w zachodnioeuropejskiej wizji chrześcijaństwa? Jakie czynniki doprowadziły do kryzysu Kościoła? Co sprawia, że ludzie odchodzą od wiary? Jak można przeciwdziałać kryzysowi chrześcijaństwa? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Studio Światowych Dni Młodzieży

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Relacja: Marcin Gutowski

Gość: Jacek Prusak (ksiądz katolicki, jezuita, psycholog, redaktor "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

Polecane