Teatrzyk Zielone Oko powraca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Teatrzyk Zielone Oko powraca
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Man, Agnieszka Glińska, Andrzej Chyra i Andrzej BrzoskaFoto: Krzysztof Sielicki/ PR

W rok po wakacyjnej prezentacji remake’u słuchowiska pt. "Morderstwo w Hotelu Santa Katharina" wg Ireneusza Iredyńskiego, Teatrzyk Zielone Oko powraca latem w "prapremierowej odsłonie".

Pomysł, by realizować na powrót słuchowiska w tym, lubianym przed laty przez słuchaczy Trójki cyklu, narodził się z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia. Powstał nawet festiwalowy wariant TZO live.

Tym razem, po wielu latach, postanowiliśmy zamówić tekst sztuki radiowej dla TZO i przygotować prapremierę. Współpracujący z nami autor i reżyser – Tomasz Man – przyjął naszą propozycję z entuzjazmem. Okazało się bowiem, że jest czytelnikiem literatury "gatunkowej", choć sam tworzy trudne, mroczne teksty dramatów. Zdecydował się zadebiutować w roli autora kryminału. Jego "Bestseller" wszak nie jest typowym słuchowiskiem sensacyjnym. To raczej thriller psychologiczny. Nagrodzony na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do słuchowiska Tomasza Mana na podstawie "Śmierci w Wenecji" Thomasa Manna – Piotr Moss – wraz z reżyserem dźwięku – Andrzejem Brzoską – stworzył intrygującą warstwę dźwiękową słuchowiska.

W prapremierze wystąpili: reżyserka i aktorka – Agnieszka Glińska, Eliza Rycembel – Talent Trójki w Kategorii Film 2016 oraz aktor zapraszany do udziału w większości słuchowisk Tomasza Mana – Andrzej Chyra. Agnieszka Glińska zadebiutowała swoją rolą w "Bestsellerze" w Teatrze Polskiego Radia. Eliza Rycembel ma już za sobą  wcześniejszy debiut na STT. Zagrała bowiem w "Romeo i Julii" Magdaleny Łazarkiewicz, słuchowisku, zrealizowanym w tym roku – Roku Szekspira.

Zapraszamy. "Bestseller" – w wakacyjnej porze nadawania "Magazynu Bardzo Kulturalnego" – w niedzielę, 24 lipca po 20.00. Emisję słuchowiska poprzedzi rozmowa z jego twórcami, a powstało ono we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Baszka Marcinik Sylwia Héjj – wydawca.

"Bestseller"

Autor i reżyser – Tomasz Man

Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska

Kompozytor – Piotr Moss

Obsada – Agnieszka Glińska, Eliza Rycembel i Andrzej Chyra

Czas trwania – 35’20”

Polecane