Bride - kobieta znienawidzona za kolor skóry

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bride - kobieta znienawidzona za kolor skóry
"Skóra", kolejna znakomita powieść noblistki Toni MorrisonFoto: Flickr/Chrisena Allen/Domena Publiczna

"Rasizm jest zawsze tylko wyborem. Ludzie, którzy go wyznają, bez niego byliby niczym" - to słowa jednego z bohaterów poruszającej książki "Skóra", autorstwa Toni Morrison.

Posłuchaj

Czy matka może znienawidzić dziecko za kolor skóry? (Trójkowy znak jakości/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Główna bohaterka książki urodziła się w rodzinie Afroamerykanów. - Rodzice mieli tak jasną skórę, że sądzono, iż byli białymi ludźmi. Gdy Lula Ann przyszła na świat, jej ojciec opuścił matkę. Oskarżył ją o zdradę, ponieważ odcień skóry dziecka był ciemniejszy niż rodziców - opisuje Michał Nogaś.

Matka z kolei wstydziła się koloru ciała swojego dziecka do tego stopnia, że ukrywała je przed światem. Wręcz brzydziła się je karmić piersią. Dorosła bohaterka książki Toni Morrison, która jako niezależna i piękna kobieta posługuje się imieniem Bride, próbuje poradzić sobie z traumatyczną przeszłością.

- W tej książce wiele ważnych wątków się splata, to jest opowieść o samotności z wyboru i z konieczności. Ale przede wszystkim "Skóra" jest opowieścią o wstydzie - podkreśla dziennikarz Trójki, który w audycji przybliża też postać noblistki Toni Morrison.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości 
Prowadzą: 
Michał Nogaś, Krystian Hanke
Data emisji: 15.07.2016 
Godzina emisji: 
7.49

pkur/mk

Polecane