Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny
Dzieci polskie w niemieckim obozie pracy w Dzierżąznej k. Zgierza. W obozie tym były więzione m.in. dzieci z ZamojszczyznyFoto: Wikipedia Commons/ Domena publiczna

- Prawdziwy dramat rozgrywał się, gdy rodziny z Zamojszczyzny po przymusowych wysiedleniach były rozdzielane - mówi Tomasz Wilde, archeolog i dokumentalista.

Posłuchaj

Dramat dzieci z Zamojszczyzny (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tomasz Wilde zbierał materiały w różnych miejscach na świecie - od Zamojszczyzny po Boliwię. Jak podkreśla, łączy je podobna metafizyka, tajemnica i równie fascynująca historia. - Było mi znane hasło "dzieci Zamojszczyzny", ale to zupełnie co innego, jak się wchodzi w tę przestrzeń, rozmawia z osobami, które to pamiętają, przywołują obrazy. Każdy, kto by usłyszał taką historię, byłby nią głęboko zafascynowany i poruszony - opowiada dokumentalista.

Zamojszczyzna w czasie II wojny światowej była szczególnym regionem, w którym przeprowadzano doświadczenia, będące potem stosowane w różnych częściach III Rzeszy. Jedno z nich dotyczyło utworzenia przestrzeni życiowej w ramach Generalplan Ost. Rzecz dotyczyła w znacznej mierze czystości rasowej. - Idea była taka, by wybrane wioski w tym samym momencie były "czyszczone" z żywiołu słowiańskiego, a potem owe domostwa obejmowali osadnicy niemieccy - mówi Tomasz Wilde.

W programie mówiliśmy o tym, jak na opowieści starszego pokolenia reagowali najmłodsi i czy świadkowie owych wydarzeń chcieli dzielić się swoimi przeżyciami. Jak można zainteresować młodzież historiami rodzinnymi? Co było efektem działalności Tomasza Wilde na Zamojszczyźnie?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Tomasz Wilde (archeolog, konserwator zabytków, autor filmów dokumentalnych)
Data emisji: 13.07.2016
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Polecane