Jakub Kornhauser i jego "Drożdżownia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakub Kornhauser i jego "Drożdżownia"
Jakub KornhauserFoto: mat. promocyjne

Jakub Kornhauser został laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, którą przyznano podczas Festiwalu Miłosza w Krakowie 11 czerwca.

Posłuchaj

Barbara Marcinik rozmawia z poetą Jakubem Kornhauserem i krytykiem sztuki Bogusławem Deptułą (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Młody (ur. 1984) poeta, tłumacz, literaturoznawca otrzymał ją za tomik prozy poetyckiej (!) pod tytułem "Drożdżownia". Nie tak często zdarza się, że poezji, a tym bardziej prozie poetyckiej poświęcamy dwie godziny, ale spotkanie z autorem "Drożdżowni" było prawdziwą przygodą.

Tuż po Gali Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nie mogliśmy dłużej rozmawiać, umówiliśmy się więc na za miesiąc i tak w tym lipcowym wydaniu TPK nasz gość był sam w studiu Radia Kraków, a my - w studiu Trójki.

My, ponieważ gościem gościa, Państwa i moim był także Bogusław Deptuła. Zaprosiłam krytyka sztuki właśnie, gdyż cztery z siedmiu rozdziałów tomiku stanowią rodzaj małej galerii obrazów: Soutine'a, Malewicza, Schielego, Klee i Ensora. Jaka to przedziwna galeria, dowiedzieliśmy się podczas audycji. Pozostałe rozdziały "Drożdżowni" oprowadzają nas po zapomnianych miejscach, tajemniczych ulicach i … "Domach polskich" w Kwapince, na przykład czy w Trzyciążu. A nazwisko: Kornhauser zobowiązuje. Co przekazał Jakubowi ojciec - Julian, a co dziadek - Jakub (zmarły w 1972 roku)? Z drugiej strony Jakub Kornhauser - określany tu jako poeta - od poezji dystansuje się. Co to oznacza dla/w jego twórczości?

Obraz naszych gości stał się pełniejszy, kiedy posłuchaliśmy muzyki, o której przygotowanie ich poprosiłam. Nie konsultowali się ze sobą, bo niespodzianka miała zbudować dramaturgię naszych spotkań.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Jakub Kornhauser (poeta, tłumacz, literaturoznawca), Bogusław Deptuła (krytyk sztuki)
Data emisji: 15.07.2016
Godzina emisji: 00.05

Audycja powstała we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Prezesowi - Michałowi Rusinkowi - dziękujemy.

Polecane