Zmiany w Unii Europejskiej. Praca nad nowymi traktatami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w Unii Europejskiej. Praca nad nowymi traktatami
Flaga UEFoto: Glow Images

Po kryzysie w strefie euro, uchodźczym i decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty, reforma Unii Europejskiej wydaje się nieuchronna. Na jednym biegunie dyskusji pojawia się "superpaństwo", na drugim mówi się o konfederacji.

Posłuchaj

Pora na zmianę unijnych traktatów? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Rząd powinien podjąć wysiłek, żeby "nieporównywalnie bardziej efektywnie" niż obecnie bronić opinii Polski na świecie - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem konieczne są zmiany w UE, a Polska musi tu "występować ofensywnie". Dodał, że poprosił ważnego polskiego prawnika, by przygotował nowe traktaty. 

- Prace nad zmianą traktatów w Parlamencie Europejskim już się zaczęły - poinformował w Trójce europoseł Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Wyjaśnił, że na komisji ustawodawczej był rozpatrywany raport Guya Verhofstadta, przewodniczącego grupy liberalnej - czwartej największej frakcji w PE. Jak dodał, na unijne problemy w dokumencie tym zaproponowano jeszcze więcej integracji. - Ci, którzy się temu nie podporządkują, powinni być poza Unią - relacjonował Kuźmiuk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

Europoseł Krzysztof Hetman z PSL wyjaśnił, że od pisania nowych traktatów są państwa członkowskie, Parlament Europejski i Rada Europejska. - Nie ludzie z zewnątrz mają to pisać - powiedział, odnosząc się do słów prezesa PiS. Hetman przypomniał, że każdy rząd ma prawo złożyć wniosek z propozycją zmian traktatów i jest on przedkładany Radzie Europejskiej. 

Czy UE może być zarazem silna i luźno związana? Czy to na pewno dobry moment na zmianę traktatów? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji o przyszłości europejskiej wspólnoty.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS) i Krzysztof Hetman (PSL)
Data emisji: 12.07.2016
Godzina emisji: 17.45

fc/ei

Polecane