Południowy Sudan - walka o władzę nad "krajem duchów"
- Mamy naprzeciw siebie ogromne siły, którym wydaje się, że zwycięstwo da im potęgę i bogactwo. A naprawdę pozostanie tylko władza nad wymarłym krajem – oceniał Jędrzej Czerep, mówiąc o rozgorzałym na nowo konflikcie w Południowym Sudanie.
Co się dziś dzieje w Południowym Sudanie? Na zdj. ulica w Dżubie, stolicy i największym mieście tego kraju, kwiecień 2016
Foto: PAP/EPA/PHILLIP DHIL
W ciągu ostatnich dni w wyniku walk między żołnierzami prezydenta Salva Kiirego i wiceprezydenta Rieka Machara zginęło w stolicy tego afrykańskiego kraju, Dżubie, blisko 270 osób. W audycji mówiliśmy m.in. o genezie kolejnej odsłony wojny w Południowym Sudanie.
- Ten kraj jest bankrutem. System, który działał na początku, który pozwolił stworzyć tam ogromną, jedną z najlepiej opłacanych, najbardziej rozrośniętych i skorumpowanych armii świata sypnął się – podkreślał gość Trójki.
Jakie jest tło tego nowego konfliktu: etniczne czy jednak polityczne? Co oznaczała polityka "wielkiego namiotu" stosowana przez rząd Południowego Sudanu? I jak po pięciu latach istnienia tego państwa zacząć wszystko od nowa?
***
Tytuł audycji: "3 strony świata"
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jędrzej Czerep (UKSW i Fundacja Pułaskiego)
Data emisji: 11.07.2016
Godzina emisji: 16.45
jp/mc