Harda, córka Mieszka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Harda, córka Mieszka
Elżbieta Cherezińska Foto: facebook.com/pages/Elzbieta-Cherezinska/

W tym wydaniu "Z najwyższej półki" sięgnęliśmy po najnowszą powieść Elżbiety Cherezińskiej. To historia Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego.

Posłuchaj

Elżbieta Cherezińska opowiada o swojej książce "Harda" (Z Najwyższej Półki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Świętosława stała skryta za szopą na lodzie. Zorientowała się, że drużyna nie wyszła, by przywitać gości, gdy tylko zobaczyła ognisko, a potem brata i ojca kąpiących się w przeręblu. - Psiakrew! - zaklęła w duchu, bo zrozumiała, że nie dla niej ten nocny pochód. Nie zamierzała jednak ruszać się stąd ani na krok. Skoro mogła zobaczyć coś, co miało być przed nią ukryte, za nic w świecie nie dałaby sobie tego odebrać. (…) Co tutaj robią? Dlaczego w mroźną noc rozebrali się i weszli do wody? Czy to jakiś męski obrzęd? Czy to aby nie grzech? Serce biło jej szybko. Zapomniała, że jeszcze chwilę temu biło tak, bo spodziewała się usłyszeć imię przyszłego męża."

Przyszła na świat jako drugie dziecko Mieszka I i Dobrawy. Od wczesnych lat wiedziała, że czeka ją los księżniczki, która poślubi tego, z kim ojciec będzie chciał – dla dobra własnego państwa – by się "ułożyć", zbratać. Ale od dzieciństwa także potrafiła tupać nogą, wyrażać swoje zdanie, walczyć. Nie polubiła się z macochą, która miała zastąpić jej ukochaną, zmarłą matkę. Gdy dorastała, czekała na ten dzień, w którym pozna imię przyszłego męża. Ale nie mogła nawet przypuszczać, jak bardzo skomplikowane – i jednocześnie fascynujące – będą jej losy, że stanie się prawdziwą królową, która zasiądzie na kilku tronach...

Elżbieta Cherezińska o Piastach, początkach państwa polskiego, ówczesnym życiu – na dworze i tym codziennym – pisze od lat. Tym razem sięga po historię dziewczyny, której ojciec – książę leśnych Polan – zdecydował się odprawić siedem pogańskich żon, przyjąć chrzest, poślubić Dobrawę, pokonać wrogów, wzmocnić swoją pozycję, spłodzić następcę tronu (dotychczas rodziły mu się jedynie córki), założyć liczącą się dynastię.

O odkrywaniu faktów z przeszłości, o tym, jacy byli Piastowie, o tym, co Islandia może mieć wspólnego z naszą historią i o "Hardej" mówiliśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

(fot: arch. M. Nogasia) (fot: arch. M. Nogasia)

PS Przypominam, że nieustająco działa profil audycji na FB

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Elżbieta Cherezińska
Data emisji:
10.07.2016
Godzina emisji: 18.07

mn/ei

Polecane