Watykański Oscar za film o polskich męczennikach z Peru
- Poprzez przykład ich życia i wyjście do ludzi, polscy zakonnicy tak zachwycili sobą Peruwiańczyków, że byli niemalże noszeni na rękach - opowiada Krzysztof Tadej o bohaterach dokumentu "Życia nie można zmarnować".
Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, franciszkanie konwentualni, zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak. W momencie zabójstwa mieli 31 i 33 lata
Foto: materiały prasowe
Krzysztof Tadej niedawno odebrał nagrodę, zwaną w świecie filmowy watykańskim Oscarem. To pierwszy sukces polskiego autora na tym wydarzeniu. Wyróżnienie przyznano za obraz "Życia nie można zmarnować" o dwóch polskich zakonnikach Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku brutalnie zamordowanych w Peru w 1991 roku.
- Jest to najbardziej prestiżowy międzynarodowy festiwal filmów katolickich na świecie, odbywający się pod papieskim patronatem. Wszystko działo się w niezwykłej scenerii, XVI-wiecznym pałacu watykańskim i kandydatów do nagrody było ponad tysiąc - opowiada Krzysztof Tadej.
Gość Ryszarda Jaźwińskiego opowiadał historię męczenników i jak odmienili parafię, w której przebywali. W jakich warunkach Polacy zmieniali świat? Czy mordercy zakonników zostali złapani? Jak mieszkańcy wioski reagują po latach na tę opowieść?
***
Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Krzysztof Tadej (autor dokumentu "Życia nie można zmarnować")
Data emisji: 6.07.2016
Godzina emisji: 10.48
mat. promocyjne/sm