Gimnazjum do likwidacji. Nareszcie czy niepotrzebnie?
2016-06-29, 20:06 | aktualizacja 2016-06-29, 20:06
- Reforma edukacji to gigantyczne przedsięwzięcie bardzo kosztowne w sensie finansowym, trudne w sensie technicznym, ludzkim i emocjonalnym. To duża zmian na żywym organizmie wielu milionów uczniów, tylko po co? - pyta Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO. Jakie argumenty przemawiają za likwidacją gimnazjów?
Posłuchaj
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało poważne zmiany w systemie edukacji. Od roku szkolnego 2017/ 2018 miałyby zostać zlikwidowane gimnazja i wrócilibyśmy do systemu sprzed 1999 roku z ośmioletnią szkołą powszechną i czteroletnim liceum bądź pięcioletnim technikum lub szkole branżowej. - Zmiana jest potrzebna i oczekiwana przez Polaków. Rodzice, nauczyciele i uczniowie źle oceniają funkcjonowanie gimnazjów; są to szkoły, które okazały się nieefektywne - uważa posłanka PiS, Marzena Machałek.
Czy nauczyciele mogą się spodziewać zwolnień? Jakie są największe obawy uczniów i nauczycieli? Czy w związku z reformą będą potrzebne nowe podręczniki? Jakie zmiany mogą uzdrowić system edukacji? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marzena Machałek (posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży), Sławomir Broniarz (pedagog, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego), Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty), Joanna Kluzik-Rostkowska (posłanka Platformy Obywatelskiej, była Minister Edukacji), Przemysław Krzyżanowski (zastępca prezydenta Koszalina, przewodniczący Komisji Edukacji Związku Miast Polskich), Patrycja Dołowy (Fundacja MaMa)
Data emisji: 29.06.2016
Godzina emisji: 12.07
sm/mp
Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji: