Karta zamiast gotówki. "To pudrowanie rzeczywistości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karta zamiast gotówki. "To pudrowanie rzeczywistości"
W całej Europie trwa wojna z gotówką. Rządy wprowadzają lub obniżają limity płatności gotówkowychFoto: Glow Images/ East News

- Odchodzenie od obrotu gotówką na rzecz karty jest słuszne, bo doprowadzi do obniżenia kosztów i ograniczenia szarej strefy - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Nie wszyscy podzielają jego zdanie, zaznaczając, że uderzy to w małe przedsiębiorstwa.

Posłuchaj

Czy terminale płatnicze powinny się pojawić we wszystkich firmach? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Coraz więcej firm usługowych w całej Europie wprowadza limity płatności gotówką, by walczyć z szarą strefą i nadużyciami gospodarczymi. Opłaty kartą bez wątpienia uderzą w małe przedsiębiorstwa, ale czy tylko w nie? - Terminal płatniczy obowiązkowo w każdej firmie to głupi pomysł i pokazuje bezsilność rządu, jeśli chodzi o system podatkowy. Jest to pudrowanie rzeczywistości i odwracanie uwagi od prawdziwych problemów oraz działanie lobby bankowego, które chce na tym zarobić - podkreśla Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W rozmowie mówiliśmy o tym, jakie będą zachęty do płatności kartami i jakie są cele wspierania polityki bezgotówkowej w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej. Wyjaśniliśmy, jakie są sposoby na skuteczną walkę z szarą strefą i to, co jest rzeczywistym problemem naszego systemu podatkowego.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Tadeusz Kościński (wiceminister rozwoju), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Jarosław Janecki (główny ekonomista Societe Generale)

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 12.07

sm

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Polecane