Kropla goryczy, która przelała czarę. Czerwiec 1976

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kropla goryczy, która przelała czarę. Czerwiec 1976
Walki uliczne w Radomiu przed gmachem KW PZPRFoto: Instytut Pamięci Narodowej

- Podwyżki wywołały gniew i determinację, ale do protestów by nie doszło, gdyby nie arogancja człowieka, który miał wysłuchać próśb robotników. Powiedział, że marzą im się wille i samochody, podczas gdy jest dla nich tylko robota i nic więcej - mówi pisarz Wojciech Pesta.

Posłuchaj

Jaka jest spuścizna radomskiego czerwca 1976 roku? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

40 lat temu 25 czerwca 1976 roku ponad 20 tysięcy robotników wyszło na ulice Radomia, by zaprotestować przeciwko bardzo wysokim podwyżkom cen żywności. Bunt zmęczonego społeczeństwa ogarnął swym zasięgiem również Płock i Ursus. Kronikarz owych wydarzeń, Wojciech Pestka, podkreśla że Radom był w stosunku do innych miast Polski w specyficznej sytuacji. - Wszedł w okres powojenny z dorobkiem przemysłowym stworzonym w okresie budowania centralnego okręgu przemysłowego. Po wojnie mówiono, że Radom wszystko ma, w związku z czym nie inwestowano w to miasto - opowiada pisarz.

Czerwiec 76 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Jaki był poziom jakości życia w Radomiu w latach 70.? Kto wziął udział w proteście? Jaka była chronologia wydarzeń czerwcowych dni? Co się stało po protestach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Wojciech Pestka (pisarz, poeta, kronikarz, tłumacz), Henryk Wujec (były poseł, minister i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, w czasie PRL opozycjonista)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 21.07

sm/mp

Polecane