Czy Polska powinna się przyłączyć do walki z ISIS?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polska powinna się przyłączyć do walki z ISIS?
Koalicja stworzona do walki z radykalnymi islamistami została powołana do życia w 2014 roku przez Stany Zjednoczone i liczy 66 państwFoto: PAP/EPA/ALI MOHAMMED

- Decyzja o wysłaniu jakichkolwiek sił zbrojnych do Syrii w celu walki z Państwem Islamskim, w przededniu ważnych wydarzeń, jest kuriozalnie niepoważna i może stworzyć zagrożenie o charakterze terrorystycznym - uważa politolog dr Aleksandra Ziemba. Czy to słuszna krytyka?

Posłuchaj

Czy Polska powinna wspierać operację przeciw ISIS wysyłając żołnierzy? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu żołnierzy do Kuwejtu i Iraku w celu walki z ISIS. Misja, jak podkreśla rząd, ma mieć cele szkoleniowo-rozpoznawcze.

Zdaniem polityków Nowoczesnej i PO decyzja o wysłaniu polskich wojsk jest nieodpowiedzialna, szczególnie przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. - Nasi żołnierze nie jadą tam strzelać czy zrzucać bomby. Oni nie będą brali udziału w wojnie - odpowiada poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Czy nasze wsparcie na Bliskim Wschodzie ma mieć charakter symboliczny? Dlaczego w misji weźmie również udział jednostka specjalna GROM? Czy ta decyzja podniesie zagrożenie ataków terrorystycznych w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem m.in. słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Jach (poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej), Piotr Balcerowicz (filozof, orientalista), dr Aleksandra Ziemba (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Bogdan Klich (senator, były Minister Obrony Narodowej), dr Kazimierz Kik (politolog), Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.06.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:Polecane