Adrian Kolarczyk 2016

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adrian Kolarczyk 2016
Adrian Kolarczyk Foto: Mieczysław Błazej Włodarski/REPORTER Agencja Fotograficzna

Laureatem konkursu Talenty Trójki w kategorii Sztuki Wizualne został Adrian Kolarczyk.

Konkurs Talenty Trójki, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrał Adrian Kolarczyk. Jury nagrodziło go za to, że: "wbrew duchowi postinternetowych czasów mocno trzyma się materii tropiąc ślady małych gestów; za uważne badanie kolorów, form i dźwięków a także procesów i systemów organizacji życia społecznego; za świadomość awangardowych tradycji przy jednoczesnym wdzięku i niewymuszonym humorze w przekraczaniu granic między światem sztuki, a całą resztą rzeczywistości; w końcu za przenoszenie do galerii rzemieślniczej pracy, prywatnych wspomnień i dzieła przypadku; za nobilitacje codzienności i rozbijanie hermetyczności świata sztuki".

Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (kierunki: filmoznawstwo i intermedia).

Laureat m.in. konkursu "Obraz Miejski" organizowanego przez Galerię Labirynt w Lublinie i finalista konkursu "Młode Wilki 14" Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje go sztuka współczesna: video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. O "Talent Trójki" rywalizował w finale z Ewą Kubiak i Szymonem Szewczykiem.

Każdy z trojga laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Talenty Trójki - wszystko o konkursie >>>

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Aga Woszczyńska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

Polecane