Jarosław Gowin: relacje z Niemcami są przyjacielskie i równorzędne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarosław Gowin: relacje z Niemcami są przyjacielskie i równorzędne
Jarosław GowinFoto: Polskie Radio

Państwo niemieckie powinno być traktowane przez polskich polityków jako strategiczny sojusznik. Bardzo się cieszę, że tę trudniejszą fazę relacji z Niemcami zaczynamy chyba mieć za sobą - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister Jarosław Gowin.

Posłuchaj

Jarosław Gowin o relacjach z Niemcami (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość Trójki porównał polsko-niemieckie relacje do meczu Polska-Niemcy na piłkarskich mistrzostwach Europy w Francji. - Mecz przebiegał w atmosferze fair, nie było brutalnych fauli, raczej taktyczne. Oczywiście z takimi taktycznymi faulami po obu stronach można się liczyć także w relacjach polityków, ale te relacje są naprawdę przyjacielskie i - podkreślam - równorzędne - powiedział Jarosław Gowin.

Gowin zaznaczył, że relacje polsko-niemieckie będą jeszcze lepsze od przyszłego tygodnia. Jak wyjaśnił, spotykają się rządy i wiele nieporozumień zostanie wyjaśnionych. Chodzi głównie o spór wokół TK i zbyt daleko idące komentarze niemieckich polityków, a jednocześnie unijnych urzędników. - W niektórych przypadkach ocierają się o ingerencję - ocenił gość Trójki. 

Minister poinformował, że nasz rząd będzie się starał wyciszać obszary niepotrzebnych konfliktów, ale też konsekwentnie bronić interesu polskiej gospodarki. Wymienił tu zaporowe działania wymierzone w polski transport. Polska ma też poważne zastrzeżenia do budowy gazociągu Nord Stream 2. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Gowin mówił też o relacjach na linii Polska-KE, ostatnich działaniach CBA, a także o funduszu Witelo, który ma wspierać innowacje. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość:  Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego) 
Data emisji: 17.06.2016
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Polecane