Prąd ze śmieci? To dobry sposób na oszczędności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prąd ze śmieci? To dobry sposób na oszczędności
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Unsplash

Jak sprawić, żeby miasta i gminy miały mniej śmieci a więcej energii? Okazuje się, że to nie jest tylko ekologiczna mrzonka, czego przykładem może być Dania, która w 2050 roku planuje być całkowicie niezależna od paliw kopalnianych.

Posłuchaj

Rozmowa na temat alternatywnych źródeł energii i płynących z tego oszczędności (Euranet Plus - Żyjemy w Europie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaproszony do Trójki ekspert przekonywał, że zmiana źródeł pozyskiwania energii może wyjść na dobre planecie, ale i portfelowi osób i instytucji, które zdecydują się zainwestować w zmianę. W zależności od skali inwestycji, późniejsze oszczędności mogą być różne.

- W województwie świętokrzyskim znaleźliśmy szkołę, w której były ogromne opłaty za ogrzewanie, wynoszące blisko 200 tys. zł rocznie. Po kalkulacji związanej z przestawieniem na inne rozwiązania technologiczne, koszt spadł do 50 tys. zł rocznie. Czyli 150 tys. zł oszczędności można zainwestować w coś innego - przekonywał Marcin Fronia, szef Norden Centrum.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podpowiadaliśmy m.in. gdzie szukać informacji o sposobach na oszczędności i o źródłach dofinansowania inwestycji. Odpowiadaliśmy też na pytania słuchaczy, m.in. o to, jak zaoszczędzić na energii w tzw. wielkiej płycie.

***

Tytuł audycji: Euranet - Żyjemy w Europie
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Marcin Fronia (szef Norden Centrum)
Data emisji: 15.06.2016
Godzina emisji: 10-12

ei/mk

Polecane