Reforma mediów publicznych. Na razie ustawa pomostowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reforma mediów publicznych. Na razie ustawa pomostowa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Duża reforma mediów publicznych musi poczekać na unijną notyfikację, gdyż ustawa o opłacie audiowizualnej mogłaby zostać zakwestionowana przez Komisję Europejską jako nieuprawniona pomoc publiczna. Wojciech Skurkiewicz z PiS tłumaczył w "Pulsie Trójki", że Polska nie chce zaogniać sytuacji z KE.

Posłuchaj

Co dalej z reformą mediów publicznych? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na razie w Sejmie procedowana jest zatem ustawa pomostowa o Radzie Mediów Narodowych. Jej uchwalenie jest konieczne, bo obowiązywanie ustawy zakładającej powoływanie władz TVP i PR przez ministra skarbu upływa 30 czerwca.

Wojciech Skurkiewicz z PiS wyjaśnił, że opinie ekspertów jednoznacznie wskazały, że kwestie opłaty audiowizualnej i włączenia PAP do systemu mediów narodowych będą wymagały notyfikacji. - W kontekście całej awantury na linii Polska-UE nie chcemy dokładać jeszcze jednego elementu - dodał i przypomniał, że arytmetyka sejmowa pozwoliłaby PiS na przyjęcie ustawy. Poinformował, że wkrótce przedstawiona będzie kolejna ustawa dotycząca abonamentu. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

- Ta sytuacja jest bliska jakiemuś surrealizmowi czy jakiejś aberracji prawnej - skomentował Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. W jego ocenie przyjęcie propozycji PiS może wprowadzić jeszcze większy chaos. - Ten chaos PiS z żelazną konsekwencją tworzy przez ostatnie miesiące - ocenił. Mieszkowski zaznaczył, że nie stałoby się nic złego, gdybyśmy wrócili do starej ustawy i zaczęli pracować nad sensowną ustawą, którą przygotowały gremia społeczne. Przyznał, że nowy sposób finansowania ustroju medialnego w Polsce to sprawa najtrudniejsza i najważniejsza.

Jakie pomysły mają politycy na zwiększenie ściągalności abonamentu? Czy zajmą się tym urzędy skarbowe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji o przyszłości mediów publicznych i ich finansowaniu.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 17.43

fc/mp

Polecane