Miłosz i Szymborska patronami festiwalu w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłosz i Szymborska patronami festiwalu w Krakowie
Nobliści podczas Warszawskich Dni Literatury (1997 rok)Foto: PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

W 1997 i w 2000 roku odbywały się Krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu. Ich patronami było dwoje krakowskich Noblistów.

Posłuchaj

Miłosz i Szymborska patronami festiwalu (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po śmierci Czesława Miłosza (2004) co dwa lata organizowany był Festiwal Czesława Miłosza. Po śmierci Wisławy Szymborskiej (2012) ustanowiono Nagrodę Jej imienia.

Od 2016 roku Festiwal Miłosza ma powracać w rytmie corocznym. Po raz pierwszy też podczas tego festiwalu odbywa się Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W ten sposób dochodzi do symbolicznego ponownego spotkania dwojga patronów krakowskiego święta poezji. V Festiwal Czesława Miłosza rozpoczął się 9 czerwca. Zakończy się 12 czerwca. Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej została zaplanowana na jego przedostatni wieczór.

 

To wydanie MBK (12 czerwca) transmitowane było z Krakowa o nietypowej porze - między godz. 13.05 a 14.00 (z powodu wieczornego meczu Polska-Irlandia Północna). To szczęśliwy zbieg okoliczności, że mieliśmy szansę spotkać się, kiedy przed nami było sporo wydarzeń, na które mogliśmy jeszcze zaprosić.

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaplanowała spotkanie (w otwartym w Muzeum Narodowym w Krakowie Pawilonie Józefa Czapskiego) z finalistami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Jakubem Kornhauserem, Edwardem Pasewiczem, Martą Podgórnik, Joanną Roszak i Marcinem Świetlickim. Wśród tych poetów znalazł się tegoroczny laureat, którego nazwisko zostało ujawnione podczas gali.

Laureatami tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostali Jakub Kornhauser i słoweński poeta Uros Zupan. Razem z nim poetą Urosem Zupanem nagrodzeni zostali tłumacze jego wierszy na język polski - Miłosz Biedrzycki i Katarina Salamun-Biedrzycka.

Jakub Kornhauser i Uros Zupan zostali laureatami tegorocznej, przyznanej po raz czwarty, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę wieczorem podczas gali w Operze Krakowskiej. Razem ze słoweńskim poetą Urosem Zupanem nagrodzeni zostali tłumacze jego wierszy na język polski - Miłosz Biedrzycki i Katarina Salamun-Biedrzycka.Do udziału w MBK zaprosiliśmy również współorganizatorów krakowskiego święta poezji: Olgę Brzezińską - dyrektor Festiwalu Miłosza, reprezentującą Fundację Miasto Literatury UNESCO, Roberta Piaskowskiego - zastępcę dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Michała Rusinka - prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej. Kapitułę Nagrody będzie reprezentował tłumacz poezji polskiej na język niemiecki - Berhnard Hartmann. Mówiliśmy o najważniejszych wydarzeniach Festiwalu Miłosza, o wykładzie wygłoszonym przez Michaela Ondaatje, o kolejnym w Krakowie spotkaniu z poetą Adonisem, o wieczorach poezji. Program każdego z Festiwali Miłosza układany jest pod hasłem, będącym jednym z tytułów książek Noblisty. W 2016 roku towarzyszy nam "Piesek Przydrożny" - tom z 1997 rok - skłaniający do refleksji filozoficznej, do rozważań na temat wędrówki, przyrody, dobra i zła.

 
Co dało nam owo ponowne symboliczne spotkanie dwojga poetów, których przez lata mieliśmy szczęście mijać na krakowskich ulicach, słuchać ich wierszy, czytanych przez nich w monumentalnych świątyniach i w kameralnych kawiarniach, zdobywać ich autografy (a niektórym udawało się także z Nimi rozmawiać)? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć w to wczesne czerwcowe popołudnie.

PS 1. 17 czerwca rozpoczyna się XXVI Malta Festival Poznań. Będziemy i tam!Część ekipy wybiera się też na otwarcie Kulturalnej Plaży Trójki w Sopocie. Spotkajmy się w Teatrze Atelier (17 czerwca o 22.00 - "Offensywa" Piotra Stelmacha) i w Klubie Atelier (18 czerwca od 10.00 z Markiem Niedźwieckim, Agnieszkami: Szydłowską i Obszańską, Michałem Nogasiem, Piotrem Stelmachem oraz Tomkiem Żądą) i w Teatrze Atelier (19 czerwca w południe) z Arturem Andrusem. Czynny będzie Sklepik Walendzik. Oficjalne (choć nie tak oficjalne!) otwarcie KPT o 15.00 w sobotę (19 czerwca) uświetnią: Marek Kamiński - najsłynniejszy nasz podróżnik-polarnik, Przemysław Miarczyński - wielokrotny żeglarz, medalista, mistrz windsurfingu oraz Mirosław Baka - charyzmatyczny aktor Teatru Wybrzeże.

PS 2. Odbywają się ostatnie premiery sezonu, m.in. w Teatrze Narodowym, w TR Warszawa, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Teatr Powszechny w Warszawie ma natomiast bogaty program wakacyjny. Do startu szykuje się Teatr Atelier w Sopocie. Spektakularną premierę przygotowuje na lato GTS, tym razem we współpracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Szekspira przygotowuje Scena Letnia na Plaży teatru im. Gombrowicza w Gdyni. To, co najprzyjemniejsze - przed nami.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.06.2016
Godzina emisji:
13.07

Polecane