- Senegal, jako pierwszy kraj afrykański, skazuje na dożywocie afrykańskiego dyktatora. Czy to przełom w sądzeniu byłych zbrodniarzy?
- Gruzini chcą do Unia Europejskiej i NATO - bez względu na to, co myślą o tym Rosjanie.
- Kurdyjskie kobiety na pierwszej linii frontu w walce z ISIS - kolejna korespondencja Michała Żakowskiego z irackiego Kurdystanu.
- Odszedł Muhammad Ali. Sylwetka wielkiego boksera, nie tylko ta sportowa.
Niemcy uznali ludobójstwo Ormian. Co na to Turcja?
2016-06-04, 15:06 | aktualizacja 2016-06-04, 17:06
- Niemiecka rezolucja stwierdza, że ludobójstwo Ormian to przykład tego, co działo się w XX wieku, że było więcej takich zbrodni, wysiedleń, czystek etnicznych i że apogeum był holokaust dokonany przez Niemcy - mówi Adam Balcer z grupy badawczej WiseEuropa.
Posłuchaj
Niemiecki parlament uznaje ludobójstwo Ormian z 1915 roku. Tym samym Niemcy dołączają do ponad dwudziestu państw, które uznają zabójstwo Ormian i innych mniejszości etnicznych właśnie za ludobójstwo. Czy to koniec współpracy Turcji z Unią Europejską?
- To jest dobra rezolucja, jeśli patrzymy na nią z punktu widzenia interpretacji historii. Może być inspiracją w kwestii tego, jak można mówić o tak trudnych tematach - mówi gość Dariusza Rosiaka i wyjaśnia w audycji swoje stanowisko.
W audycji poruszyliśmy także następujące tematy:
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Adam Balcer (grupa badawcza WiseEuropa), Michał Żakowski (korespondent Polskiego Radia w Irbilu), Jędrzej Czerep (afrykanista z UKSW i eksper Fundacji Pułaskiego)
Data emisji: 4.06.2016
Godzina emisji: 14.07
fbi/mk