Szef MSZ: wzmocnienie wschodniej flanki NATO to odpowiedź na rosyjskie działania, kraj ten od lat wzmacnia budżet wojskowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szef MSZ: wzmocnienie wschodniej flanki NATO to odpowiedź na rosyjskie działania, kraj ten od lat wzmacnia budżet wojskowy
Witold WaszczykowskiFoto: Trójka

- Mamy nadzieję na grupę batalionową na terenie Polski i na trzy inne na obszarach krajów bałtyckich - podkreślał w radiowej Trójce Witold Waszczykowski.

Posłuchaj

Witold Waszczykowski przekonuje, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest konieczne (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Minister Spraw Zagranicznych odniósł się w "Salonie politycznym Trójki" do wizyty szefa NATO Jensa Stoltenberga w Polsce i zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Dzisiaj Stoltenberg będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych.

Witold Waszczykowski podkreślał, jak ważne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, co jest odpowiedzią na agresywną postawę Rosji wobec swoich sąsiadów i państw regionu.– Ta filozofia, że na flance wschodniej NATO nie powinny stacjonować żadne jego oddziały, jest już odrzucana– zaznaczył.

Witold Waszczykowski podkreślał też, że sankcje wobec Rosji muszą być utrzymane, tym bardziej, że – w jego odczuciu, widać ich efekty i tamtejsza gospodarka "siadła": - Rosja nie wykazuje żadnych skłonności do realizacji porozumienia pokojowego, więc nie ma możliwości nagradzania jej – podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że jeśli unijna procedura praworządności zostanie w Polsce wdrożona, to władze w Warszawie zaskarżą ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyż - w jego opinii - procedura ta jest niezgodna z prawem unijnym. W środę Komisja Europejska ma powrócić do debaty o sytuacji w Polsce w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i do kwestii przyjęcia opinii w ramach procedury ochrony praworządności. Według informacji ze źródła zbliżonego do rządu, premier Beata Szydło ma wieczorem telefonicznie rozmawiać z wiceszefem KE, by podsumować stan rozmów.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (Minister Spraw Zagranicznych)
Data emisji: 31.05.2016
Godzina emisji: 8.14

pp/ei


Polecane