Santana "Santana IV"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  Santana "Santana IV"
Carlos SantanaFoto: mat. promocyjne

"Santana IV" to pierwszy od 45 lat projekt muzyków znanych jako SANTANA.

Absolutna legenda gitary - Carlos Santana, Gregg Rolis - klawisze, wokal, Neal Schon - gitara, Michael Carabello - instrumenty perkusyjne oraz bębniarz Michael Schrieve po raz ostatni uraczyli świat wspólnymi nagraniami w roku 1971 – wtedyto ukazał się multi -platynowy klasyk - "Santana III".


Album "Santana IV" zawiera 16 zupełnie nowych kompozycji napisanych w taki sam sposób i charakteryzujących się tą samą energią, jak w czasach świetności zespołu, kiedy to panowie byli swojego rodzaju pionierami i bardzo rozpoznawalną marką w świecie muzyki. W dodatku do klasycznego składu Santany dołączyli muzycy, którzy obecnie towarzyszą liderowi zespołu czyli Karl Perazzo (instrumenty perkusyjne), Benny Rietveld (bass) oraz legendarny wokalista Ronald Isley.

Idea ponownej współpracy narodziła się w głowie Neala Schona już kilka lat temu, kiedy to zaproponował Carlosowi Santanie ponowne spotkanie w studiu nagraniowym. Santana od razu podchwycił pomysł, ale doszedł do wniosku, że najlepiej byłoby zorganizować coś na kształt reunion klasycznego składu. Cały zespół zaczął pracować razem w 2013 roku, a na przełomie 2014/2015 zdecydowana większość kompozycji była już gotowa. Dodajmy, że w tych popisowych utworach są wszystkie elementy charakterystyczne dla muzyki Santany: afrykańsko-latynoskie rytmy, przejmujące wokale, elektryzująco bluesowo-psychodeliczne solówki gitarowe, niesamowita praca perkusji i przede wszystkim urzekające, chwytliwe melodie. Neil Schon nie kryje swojego entuzjazmu jeśli chodzi o nowe utwory: "Wydaje mi się, że dziś rozumiemy się z Carlosem lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Napędzamy się niesamowicie podczas wspólnego grania - wychodzą nam spod palców rzeczy bardzo agresywne, ale i melodyjne, w pewien sposób poetyckie. Generalnie prowadzimy bardzo klimatyczny dialog gitarowy".

Warto zwrócić też uwagę na okładkę wydawnictwa. Wszyscy fani doskonale kojarzą obrazek z debiutu Santany z 1969 roku - ryczący lew powraca  po latach na "Santana IV" w lekko zmodyfikowanej wersji  i - jak zauważa sam Carlos - doskonale koresponduje z zawartością muzyczną płyty.

Spis utworów:

1. Yambu
2. Shake It
3. Anywhere You Want To Go
4. Fillmore East
5. Love Makes The World Go Round (Feat: Ronald Isley)
6. Freedom In Your Mind (Feat: Ronald Isley)
7. Choo Choo
8. All Aboard
9. Suenos
10. Caminando
11. Blues Magic
12. Echizo
13. Leave Me Alone
14. You And I
15. Come as You Are
16. Forgiveness

(mat. prom./mystic.pl)

Polecane