Francuzi wyszli na ulice. Kto jest "pancerną pięścią"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Francuzi wyszli na ulice. Kto jest "pancerną pięścią"?
Fala protestów jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd niepopularnej reformy prawa pracyFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

- To nie francuski lud wychodzi na ulicę, protestuję przeciw temu określeniu. Zwykle w takich przypadkach znajduje się jakaś "pięść pancerna", wiodąca lud na barykady - mówił w Trójce dziennikarz Grzegorz Dobiecki.

Posłuchaj

Goście Dariusza Rosiaka mówią m.in. o sytuacji we Francji i polityce Baracka Obamy (Raport o stanie świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Protestujący związkowcy domagają się wycofania prawa pracy, ich zdaniem dającego większe uprawnienia pracodawcom. To przyczyna m.in. blokad magazynów paliw, dróg i portów oraz strajków na kolejach i w rafineriach naftowych. Sophie Binet z zarządu największego związku CGT mówiła w radiu France Info, że protesty nie ustaną.

- Protestujący to ludzie w znacznej części będący w potrzebie, stąd biorą się też zamieszki. Ale nie jest tak, że strajki i protesty społeczne to sport narodowy Francuzów - mówił Grzegorz Dobiecki wyjaśniając przy tym, kto i co konkretnie stoi za ostatnimi wydarzeniami.

Prezydent Francois Hollande twierdzi, że nie ustąpi protestującym. Ale - jak podkreślał Dariusz Rosiak - wszystkie rządy przed nim ustępowały. Jak zatem może rozwinąć się sytuacja? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji poruszyliśmy także następujące tematy:

  • prezydent Barack Obama znosi embargo na handel bronią z Wietnamem i odwiedza sanktuarium poświęcone japońskim ofiarom amerykańskiej bomby atomowej. Wszystko by pokazać Chinom, że nie są same w Azji;
  • handel ludźmi w Afryce ciągle trwa. Kto pada jego ofiarą, jak mu przeciwdziałać?
  • odwiedziliśmy najświętsze miejsce dla Jazydów w irackim Kurdystanie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (dziennikarz Polsat News 2), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), prof. Piotr Ostaszewski (Szkoła Główna Handlowa), Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia), Radosław Malinowski (założyciel organizacji HAART, która walczy z handlem ludźmi w Afryce)
Data emisji: 28.05.2016
Godzina emisji: 14.07

ei


Polecane