Strout i Hugo-Bader o swoich nowych książkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Strout i Hugo-Bader o swoich nowych książkach
Elizabeth StroutFoto: Michał Nogaś/PR

Gośćmi Michała Nogasia byli: bardzo lubiany i szanowany przez Słuchaczy Programu 3 polski reporter oraz amerykańska pisarka, która kilka lat temu "zaczarowała" czytelników swoją opowieścią o Olive Kitteridge.

Posłuchaj

Elizabeth Strout i Jacek Hugo-Bader gośćmi Michał Nogasia (Z Najwyższej Półki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ta książka nie mogła ukazać się dwadzieścia czy dziesięć lat temu. Musiała ukazać się teraz - mówi Jacek Hugo-Bader, który w "Skusze" pisze o swoich kolegach z podziemia (a także i o sobie). Pisze gorzko. Rozmawia z tymi, z którymi niegdyś konspirował. Co im przyniosła nowa, wolna Polska? Dlaczego wielu z nich rozczarowała? Czemu niektórzy z nich wciąż są na wojnie?

"Kolumbami. Rocznik 50", jak nazywa ich Hugo-Bader, są między innymi: Ewa Hałuszko "Hardy" (dawniej Marek Hałuszko), Maciej Zalewski, Michał Boni, Ewa Choromańska, Marek Latos, związani przed laty z Międzyzakładowym Komitetem Koordynacyjnym NSZZ "Solidarność" i z gazetą "Wola". Niektórzy z nich - po przemianach - poczuli się w tym kraju jak u siebie, inni – wprost przeciwnie. Reporter pyta: dlaczego? Dlaczego o niektórych zapomnieliśmy? I czy można to (jeszcze) naprawić? Jacek Hugo-Bader był gościem tego wydania "Z najwyższej półki".

W audycji przenieśliśmy się także na Manhattan, do mieszkania Elizabeth Strout. To tam, w połowie marca, rozmawialiśmy o jej nowej powieści, która właśnie ukazuje się w Polsce w przekładzie Bohdana Maliborskiego.

Akcja "Mam na imię Lucy" dzieje się przede wszystkim w Nowym Jorku (choć we wspomnieniach główna bohaterka powraca do domu rodzinnego, gdzieś w stanie Illinois).

Kobieta trafia do szpitala, to ma być krótki zabieg. Coś się jednak komplikuje, jej pobyt się wydłuża. Osamotniona, rzadko odwiedzana przez męża i córki, zaczyna wspominać dawne czasy, własne dzieciństwo i młodość. Rozpaczliwie wręcz szuka kontaktu z kimś, kto poświęciłby jej pięć minut na rozmowę. Pewnego dnia, gdy Lucy budzi się po kolejnej źle przespanej nocy, przy jej łóżku siedzi matka, której nie widziała od dekady. Ta wizyta przywołuje kolejne, nierzadko bolesne wspomnienia...

W rozmowie dla "Z najwyższej półki" Elizabeth Strout mówiła nie tylko o swojej nowej książce, ale także - na przykład o dorastaniu w Nowej Anglii i o tym, dlaczego nigdy nie ocenia swoich bohaterów.

Przypominam, że działa nasz profil na FB. Wystarczy kliknąć tu: www.facebook.com/znajwyszejpolki

Przypominam także, że 19 maja gościem w Studiu im. Agnieszki Osieckiej będzie Jaume Cabre! Retransmisja na antenie 26 maja.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Goście: Elizabeth Strout (pisarka), Jacek Hugo-Bader (dziennikarz i reportażysta)
Data emisji: 15.05.2016
Godzina emisji: 21.08

Polecane