Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi?
W sto lat po zawarciu umowy Sykes-Picot Bliski Wschód płonie. Czy odpowiedzialność za zło w regionie ponosi dwóch imperialnych urzędników Francji i Wielkiej Brytanii?
Co najmniej 93 osoby zginęły w kilku zamachach dokonanych przez Państwo Islamskie Bagdadzie w środę. W czwartek Hezbollah - organizacja, która ma swoją bazę w Libanie - oznajmił, że jego najwyższy rangą dowódca zginął pod Damaszkiem w Syrii.
Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi? Proste odpowiedzi zwykle nic nie wyjaśniają. Kiedy zaczynamy szperać w historii okazuje się, że czasem możemy dojść do wskazówek, które warto zauważyć. Mówiliśmy o tym z Janem Natkańskim, byłym ambasadorem Polski w Egipcie.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także m.in. następujące tematy:
- Prezydent Brazylii jednak odsunięta od urzędu. Czy to jest zamach stanu, czy triumf sprawiedliwości?
- Na Filipinach będzie rządził prezydent o przydomku "Karząca ręka". Organizacje praw człowieka oskarżają go o kierowanie szwadronami śmierci, ale wyborcom podoba się jak nikt inny.
- I jeszcze: Co robią krymscy Tatarzy na festiwalu Eurowizji?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Jan Natkański (były ambasador Polski w Egipcie), Agata Kasprolewicz (Polskie Radio), dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński), Maciej Stasiński (Gazeta Wyborcza)
Data emisji: 14.05.2016
Godzina emisji: 14.07
mp